TotalEnergies и Chevron, два от най-големите енергийни конгломерати в света, заявиха по-рано днес, че спират всичките си операции в Мианмар, като се позоваха на твърденията, че са налице нарушения на човешките права и незачитане на върховенството на закона, откакто военните сили в страната свалиха насилствено избраното правителство. Изявлението беше отправено само ден след като френската компания Total призова за международни санкции, насочени към петролния и газовия сектор, които остават един от основните източници на финансиране на военното правителство.
От известно време насам Total и Chevron бяха подложени на нарастващ натиск заради ролята си в управлението на офшорното газово находище в Ядана, както и тайландската компания PTT Exploration & Production. Total има мажоритарен дял в предприятието и управлява ежедневните му операции, а компанията Myanma Oil and Gas Enterprise (MOGE) събира приходите от името на правителството.
„След преврата от 1 февруари наблюдаваме развитието на страната и то очевидно не е благоприятно, тъй като положението, свързано със зачитането на върховенството на закона и правата на човека в Мианмар явно се влоши през последните месеци и въпреки движенията за гражданско неподчинение хунтата успя да запази властта. Според нашия анализ това за съжаление е в дългосрочен план.„, обявиха от ръководството на Total.
Както е известно, след завземането на властта военните сили се противопоставят жестоко на инакомислието, отвличат млади мъже и момчета, убиват здравни работници и измъчват затворници. По повод на това Бивша служителка на Total в Мианмар, която е водила кампания срещу връзките на компанията с военното правителство, заяви, че е едновременно шокирана и доволна от решението, макар да признава, че ще ѝ бъде трудно да си намери работа другаде.
От Total заявиха, че гигантът ще се оттегли без финансова компенсация и ще прехвърли операциите си на други заинтересовани страни. Около 50 % от чуждестранната валута на Мианмар идва от приходи от природен газ, като според прогноза на правителството на Мианмар през 2021-2022 г. компанията Myanma Oil and Gas Enterprise се очаква да спечели 1,5 млрд. долара от проекти, чиято дейност е свързана с разработването на офшорни зони и тръбопроводи. До момента санкциите, наложени от САЩ и Европа срещу военните сили в Мианмар, не засягаха петролната и газовата индустрия.
В изявление, публикувано малко след обявеното решение на Total, Chevron обясни, че също планира да напусне страната предвид обстоятелствата. Компанията разкритикува остро нарушенията на правата на човека и заяви, че ще спазва всички международни санкции. Засега няма обявен конкретен срок за напускането на двата гиганта, но все пак се очаква напускането да бъде финализирано в рамките на шест месеца.
Базираната в Мианмар правозащитна организация „Blood Money Campaign“ призова компаниите да гарантират, че бъдещите плащания ще се извършват по сметки, недостъпни за военните сили, както и да спрат да третират престъпната хунта като легитимно правителство. Организацията „Human Rights Watch“ също приветства решението.
„Следващата стъпка е да се гарантира, че приходите от добива на газ няма да продължат да финансират тези жестокости.“, твърди Кен Рот, изпълнителен директор на „Human Rights Watch“.
Тайландската компания PTT Exploration & Production заяви, че проучва възможностите си, като отдава първостепенно значение на енергийната сигурност на Тайланд и Мианмар и прави всичко възможно да предотврати негативното въздействието на проблемите в енергийния сектор върху поминъка на хората в двете страни.
Очаква се находището в Ядана да бъде изчерпано през следващите няколко години, което означава, че то е към края на експлоатацията си. Преди време двете компании спряха изплащането на дивиденти за проекта в Мианмар. Това решение обаче имаше ограничено въздействие върху всички приходи, отиващи в ръцете на контролираната от военното правителство компания Myanma Oil and Gas Enterprise (MOGE).