Броят на младите учители в България се е увеличил близо два пъти за последните четири години. Това съобщи министърът на образованието и науката по време на тържество в 144. СУ „Народни будители“ . Там бяха поздравени новите учители в столицата. През тази година има 134 нови преподаватели. От тях 12 ще работят в детски градини, а останалите – в училища.
Министър Цоков подчерта, че България е сред страните в ОИСР, които бързо назначават млади учители, което показва, че младите хора имат интерес към учителската професия. Според него, през учебната 2020/2021 година учителите под 35 години са били 8500, а през миналата година броят им се доближава до 15 000. Той очаква тази тенденция да продължи и през настоящата година.
В навечерието на 1 ноември, министърът отбеляза значимостта на учителите в историята на България. Той припомни, че дори преди страната да стане самостоятелна държава, с помощта на благодетели и самоорганизация са откривани десетки училища. Министър Цоков пожела на младите учители да използват „ключа на знанието“, както и да спечелят сърцата на учениците си, прилагайки наученото в университетите.
Министърът подчерта, че съвременният учител не е само предавач на знания, но и лидер, вдъхновител и мотиватор за своите ученици. Той увери, че МОН ще продължи да подкрепя и педагогическите, и непедагогическите специалисти в страната.
Новите учители бяха поздравени и от заместник-министър Таня Михайлова, а на събитието присъстваха също началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска, областният председател на Столичната организация на Съюза на работодателите Данко Калапиш, директорът на дирекция „Образование“ на Столична община Мария Минчева, и други гости.
По традиция, в навечерието на Деня на народните будители, Регионалното управление на образованието – София-град организира тържествено посрещане на новото поколение учители. Началникът д-р Ваня Кастрева връчи на младите учители символичния ключ на познанието.