От една страна Европа иска да се пази границата, от друга се продължава с политиката на обвиняване на страните, имащи правилния подход. Това отбеляза представителят ни в Европейския парламент /ЕП/ по време на дискусия, част от изнесеното заседание на Групата на Европейските консерватори и реформисти в столицата. Събитието беше с акцент върху казуса с нелегалната миграция и присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Негови домакини бяха Ангел Джамбазки и Андрей Слабаков, а участие в него взе вътрешният министър Иван Демерджиев.
Повечето нелегални мигранти минават през страната ни, но не искат да останат тук, тъй като крайната им цел е Западна Европа, коментира Джамбазки, допълвайки, че българските гранични служители загиват, пазейки западноевропейските общества. По думите му в огромната си част в момента хората на българската граница не са бежанци, защото не отговарят на стандартите нито на Конвенцията за бежанците, нито на изискванията на Европейския съюз /ЕС/ и Европейската комисия /ЕК/ и критериите на Върховния комисариат за бежанците на ООН.
„Това са хора, които не идват от зона на бойни действия и не са жертви на преследвания. Потвърждава го и фактът, че най-големият брой заловени лица на границата са от Алжир, Тунис и Мароко“, отбеляза Джамбазки.
От своя страна министър Демерджиев подчерта, че България и Румъния трябва час по-скоро да бъдат приети в Шенген и очаква това да се случи до края на годината. Той потвърди, че държавата ни е изпълнила всички технически критерии и акцентира върху факта, че без ефективно опазване на границата, което да доведе до пропускането на по-малко нелегални мигранти, нито един инструмент не може да компенсира неефективността. Според него трябва да бъдат установени причините голяма част от тези хора да тръгнат към Европа, защото в много случаи се касае за икономически мигранти, а не за бежанци, бягащи от военен конфликт.
Европа няма единни критерии, по които да се действа, смята министър Демерджиев. Според него, ако ресурсът, който отделните държавите влагат, за да защитят вътрешните си граници, се пренасочи към външните, проблемът с миграцията лесно може да бъде решен. Той отговори и на поставените въпроси от европейските представители Анна Фотига, Ладислав Илчич и Роб Рос от групата на Европейските консерватори и реформисти относно политиката на България, сътрудничеството с Румъния и ЕС по темата с Шенген и общите действия, които трябва да се приложат срещу нелегалната миграция.
Пред своите колеги от Групата на Европейските консерватори и реформисти Джамбазки изтъкна факта, че в момента тече пристрастна и несправедлива кампания срещу България. От една страна неправителствени организации много яростно я критикуват за начина, по който охранява своите граници. Съществуват десетки целенасочени материали в различни европейски издания, които твърдят, че българските гранични полицаи нарушават правата на нелегалните мигранти, като не ги допускат на българска територия. Същевременно, от друга страна, само за последните месеци шестима български гранични служители загубиха живота си.
„Проблемът е изключително сериозен, тъй като няма никаква политическа подкрепа от европейските институции. Единственият работещ подход е приемането на политика на нулева миграция. Който иска да влезе в Европа, отива на законния държавен контролно-пропускателен пункт в страната. Не минава през гората, не реже оградата и не стреля по гранични служители. Ако докаже, че е бежанец според стандартите и критериите, то тогава този човек има право да бъде приет като такъв и получава съответния статут“, заяви Джамбазки.
В рамките на следващите няколко месеца ще се организира посещение на границата, при което всеки един, който би искал да види как се охранява тя, особено хора от Белгия и Нидерландия, ще може да се увери със собствените си очи какво се прави на българската граница, заключи Джамбазки.