Джо Байдън е в Обединеното кралство, за да се срещне със Сунак и крал Чарлз

0
42
Президент Джо Байдън
Президент Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

Президентът на САЩ Джо Байдън кацна в Обединеното кралство преди предстоящата тази седмица среща на върха на НАТО в Литва. Причината – съюзници поставиха под въпрос призива му да се изпратят касетъчни бомби в Украйна.

Обединеното кралство и Канада са сред онези, които изразиха загриженост относно доставката на този вид бомби, които са широко забранени поради опасността, която представляват за цивилните. Според САЩ те са необходими, защото оръжейните запаси на Украйна намаляват, пише „BBC“.

Днес Байдън ще се срещне с британския премиер Риши Сунак. Очаква се двамата да обсъдят различни теми, сред които и войната в Украйна. Сунак не е критикувал директно американския си колега след призива за касетъчните бомби в петък, но в събота той каза, че Обединеното кралство е една от 123 страни, подписали Конвенцията за касетъчните боеприпаси – международен договор, който забранява производството или използването на тези оръжия.

Други съюзници на САЩ обаче отидоха по-далеч. Вчера страната партньор на НАТО Нова Зеландия заяви, че въпросните боеприпаси могат да причинят „огромни щети върху невинни хора“. Касетъчните бомби освобождават множество по-малки бомбички, които могат да убиват безразборно в широка област. Неексплодиралите бомби могат да останат на земята с години, преди да бъдат детонирани.

САЩ казват, че са получили писмени уверения от Киев, че украинските войски няма да използват оръжията в Русия или в градските райони.

Защо САЩ дават на Украйна подобни оръжия?

Докато е в Обединеното кралство, Байдън ще се види и с крал Чарлз за първи път, откакто беше коронясан. След това членовете на НАТО – военен съюз от 31 западни държави – ще се срещнат във Вилнюс във вторник и сряда. Дневният ред включва увеличаването на запасите от боеприпаси и преразглеждането на отбранителните планове.

Финландия ще присъства на първата си среща на върха след присъединяването си през април, а плановете на Швеция да последва примера й бяха блокирани от Турция, която я обвинява в укриване на терористи. Очаква се Байдън да потърси подкрепа от Сунак, за да помогне за сключването на сделка с Турция.

Украйна има собствени амбиции да се присъедини към НАТО. Но говорейки пред „CNN“ преди пътуването си, американският държавен глава каза, че това не може да се случи, докато войната не свърши – в съответствие с дългогодишната политика на алианса. Позовавайки се на пакта за взаимна отбрана на НАТО, Байдън посочи, че членовете се задължават да защитават „всеки сантиметър“ от територията на другия – което означава, че „ако войната продължава, значи всички сме във война“.

Украинският президент Володимир Зеленски прие тази позиция, като същевременно поиска „сигнал“, че страната му ще може да се присъедини към алианса, когато войната приключи. Очаква се той да присъства на срещата на върха тази седмица.

Решението на САЩ да изпълнят искането на Украйна за касетъчни бомби дойде в петък. Длъжностни лица казаха, че това е част от пакет от военна помощ на стойност 800 милиона долара. Байдън коментира пред „CNN“, че е било „много трудно решение“, но в крайна сметка го е взел, защото „са свършили боеприпасите на украинците“.

Въпреки това редица съюзници от НАТО се дистанцираха бързо от решението. Канада и Испания – и двете страни членки – добавиха собствена опозиция към тази на Нова Зеландия.

„Не на касетъчните бомби и да на легитимната отбрана на Украйна, която разбираме, че не трябва да се извършва с касетъчни бомби“, каза министърът на отбраната на Испания Маргарита Роблес.

Германия, друга подписала договора и членка на НАТО, каза, че макар да няма да предостави такива оръжия на Украйна, разбира американската позиция. Едно от притесненията, свързани с тяхното предлагане, е процентът им на успех и неуспех. Неексплодиралите бомби могат да детонират безразборно.

Украйна обеща, че оръжията няма да бъдат използвани в цивилни райони, ще наблюдава и ще докладва за използването им, но Русия отхвърли тези уверения като „не струващи нищо“.

Потенциално неудобно посещение

Това е потенциално неудобно посещение, идващо в критичен момент за водения от САЩ съюз НАТО. Президентът Байдън може да не е възнамерявал да предизвика обида, като пропусне коронацията на крал Чарлз през май, но отсъствието му беше отбелязано.

След това трябва да се постигне съгласие кой ще бъде следващият генерален секретар на НАТО. Обединеното кралство и балтийските държави благоприятстваха британския министър на отбраната Бен Уолъс, който изигра важна роля в стимулирането на западната подкрепа за Украйна. Но без подкрепата на САЩ той едва ли ще бъде избран, а и Байдън изглежда предпочита бившия германски военен министър и ръководител на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Има и спор за касетъчни бомби. Но престоят на Байдън във Великобритания е толкова кратък, че всякакви пукнатини в трансатлантическия съюз вероятно ще бъдат изгладени чрез топли ръкостискания и обширен протокол.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments