Джо Байдън и Нарендра Моди приветстват партньорството между САЩ и Индия

0
72
Посещение
Посещение. Снимка: Facebook

Президентът на САЩ Джо Байдън приветства зараждащите се топли отношения между САЩ и Индия, като демонстрира уважението и радостта си от посещението на министър-председателя Нарендра Моди вчера. Бляскавата програма включваше маршируващи оркестри, пищна вегетарианска вечеря и тържествен салют с 21 оръдия на южната морава на Белия дом. Самият Моди отправи сърдечно обръщение към Конгреса на САЩ, като в отговор на това получи бурни овации.

САЩ, които отказаха виза на Моди заради опасения, свързани с правата на човека, още по времето преди той да стане министър-председател, сега виждат в него ценен съюзник. От много време насам Вашингтон гледа на Индия като на противовес на нарастващото влияние на Китай в Индо-Тихоокеанския регион, въпреки че Делхи никога не се е чувствал напълно комфортно с този „етикет“. При обръщението си към Конгреса Моди не назова конкретно Китай, но спомена за „тъмните облаци на принуда и конфронтация, които хвърлят своята сянка върху Индо-Тихоокеанския регион“.Премиерът също така се въздържа да коментира подробно темата за войната в Русия или по точно кой е започнал войната, като вместо това заяви: „С конфликта в Украйна войната се завърна в Европа“.

До момента Индия се въздържа да отправя директни критики към Русия, което според анализатори до голяма степен се дължи на огромната ѝ зависимост от руския внос на отбранителни продукти, както и на „изпитаните ѝ във времето отношения“ с Москва. Това обаче обтегна отношенията между Вашингтон и Делхи, но Байдън предпочете да се съсредоточи върху положителните неща, като заяви, че контактите между двете страни са по-стабилни от всякога.

Американският лидер дори ги нарече „едни от определящите отношения на 21-ви век“. Моди се съгласи с него, като заяви пред Конгреса на САЩ, че това е среща на две велики демокрации в света и допълни, че приятелството между двете нации ще бъде „инструмент за укрепване на силата на целия свят“. В заключение той каза, че е добавена „нова глава“ към всеобхватното и глобално-стратегическо партньорство на двете страни.

Въпреки оптимистичната атмосфера от срещата между двамата високопоставени политици, не всички приемат това позитивно. Индийският министър-председател е подложен на все повече критики за това, че потиска инакомислието. Неговото хиндуистко националистическо правителство многократно е било обвинявано, че не прави достатъчно, за да защити малцинствата от насилие и дискриминация. Трябва да се отбележи обаче, че макар посещението на  Моди в САЩ да бе съпроводено с протести, то беше приветствано и от голяма и влиятелна диаспора, която включва много изпълнителни директори от Силициевата долина.

Редица либерални демократи също се опитайа да осуетят речта на Моди пред Конгреса. Сред тях беше представителката на демократите Александрия Окасио-Кортес, която заяви в Twitter, че държавните посещения – най-високият дипломатически протокол в САЩ,  не бива да се осъществяват с участието на хора, за които са известни „дълбоко обезпокоителни данни в областта на правата на човека“.

След дискусиите между двамата лидери стана ясно, че напредък е постигнат и на търговския фронт. Двете страни се споразумяха да прекратят шест нерешени спора в областта на Световната търговска организация и обявиха сключването на нови сделки с участието на компаниите „General Electric“ и „Micron“.В края на срещата Моди дори предприе необичайната за него стъпка да отговаря на въпроси на репортери – нещо, което почти никога не е правил, откакто стана министър-председател на Индия през 2014 г. На въпрос за проблемите, свързана с правата на човека в Индия, той заяви, че „демокрацията е във вените на Индия“ и че в страната „няма абсолютно никакво място за дискриминация“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments