Президентът на САЩ Джо Байдън заяви на китайския си колега Си Дзинпин, че САЩ са категорично против „едностранните усилия„, насочени към промяна на статуквото в Тайван или към нарушаване на мира на острова. Това беше обсъдено по време на първата виртуална среща на върха, проведена между двамата лидери. Те повдигнаха и други спорни въпроси като практиките на Китай в Синдзян и Хонконг, предава „BBC“.
Трябва да се отбележи, че това са най-съществените дискусии, които двамата лидери са провеждали, откакто президентът Байдън встъпи в длъжност през януари. Междувременно китайският лидер отправи предупреждение към американския си колега, че подкрепата на САЩ относно тайванската независимост е като „игра с огъня и тези, които си играят с огъня, ще изгорят„. Белият дом на свой ред обяви, че президентът Байдън е „показал ясно, че САЩ остават ангажирани с политиката „Единен Китай“.
Политиката „Единен Китай“ е много важен момент в китайско-американските отношения. Съгласно това САЩ признават и поддържат официални връзки с Китай, а не с остров Тайван, който Китай разглежда като отцепила се провинция, която един ден ще се обедини с континента. САЩ обаче се придържат и към Закона за отношенията с Тайван, според който трябва да помогнат на Тайван да се защити в случай на нападение. Миналия месец американският държавен глава заяви, че САЩ ще защитят Тайван, ако Китай нападне острова, с което очевидно се отклони от своята дългогодишната външнополитическа позиция за „стратегическа двусмисленост“, според която Вашингтон умишлено не дава яснота за това какво всъщност ще направи.
Какви други въпроси бяха обсъдени?
По време на срещата на върха на дневен ред бяха поставени редица ключови въпроси като международната търговия. По повод на това Байдън подчерта „необходимостта от защита на американските работници и индустрии от нелоялните търговски и икономически практики на Китай“. Според данни на „Reuters“ китайският лидер също е отправил остър коментар по темата, като е казал на Байдън, че САЩ трябва да престанат да „злоупотребяват с концепцията за национална сигурност с цел потискане на китайските компании„.
Байдън изрази също така загриженост относно практиките на Китай в Синдзян, Тибет и Хонконг, макар че не бяха дадени повече подробности по този въпрос. Наред с това бяха разискани и въпроси като ситуацията в Индо-тихоокеанския регион, както и климатичната криза и ролята на САЩ и Китай в нея. Миналата седмица съперничещите си държави изненадаха мнозина, като публикуваха съвместна декларация за справяне с последиците от климатичните промени по време на дискусиите на високо равнище в Глазгоу, Шотландия.
Проведената виртуална среща е фактически третият път, когато двамата лидери разговарят официално след встъпването в длъжност на Байдън през януари. Си Дзинпин не е напускал Китай от близо 2 години, което е част от стратегията му за борба с пандемията от COVID-19. Отношенията между Китай и САЩ са от ключово значение и за двете страни, и за света като цяло, като Пекин многократно призова новата администрация във Вашингтон да направи повече усилия в посока подобряване на отношенията им, които се влошиха по време на управлението на предшественика на Байдън – Доналд Тръмп.