Италианската министър-председателка Джорджа Мелони има проблем с местната преса, предаде „Politico“.
Докато институциите на Европейския съюз и контролните органи отправят все повече предупреждения за състоянието на медийната среда в Италия, Мелони опроверга тези твърдения като изтъкна, че в страната няма проблем със свободата на печата. Тя допълни, че журналистите, които твърдят, че има репресии в медиите, манипулират истината.
Причина за противоречието стана годишният доклад на изпълнителния орган на ЕС за върховенството на закона, в който се посочва, че независимите медии в страната са застрашени. След публикуването му Мелони отвърна на удара с писмо, адресирано до председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, в което твърди, че екипът ѝ е станал жертва на „фалшиви новини“. Италианската лидерка приписа критичните бележки в доклада на три водещи вестника известни с левите си политически пристрастия, които са действали като „заинтересовани страни“ и по нейни подозрения са манипулирали констатациите на Комисията.
„Кои са тези заинтересовани страни? „Domani“, „Il Fatto Quotidiano“, „Repubblica“, коментира тя пред репортери.
Италианските вестници с десни визгледи последваха примера, като публикуваха списък на така наречените „анти-Мелони“ журналисти.
„Навлязохме в нова, по-опасна фаза,“, заяви пред „Politico“ Франческа де Бенедети, старши редактор във вестник „Doman“i, и добави, че журналистите често са „описвани като агресори“.
„Представени сме като враг, а проблемът е, че това проправя пътя за кампания на омразата,“, предупреди тя.
След коментарите на Мелони, отправени вчера, организациите за свобода на медиите разкритикувахаостро кампаниите за дезинформация на проправителствените медии и подчертаха опасността от създаването на списъци на журналисти, смятани за антиправителствено настроени.
„Концепцията за „журналисти, настроени срещу Мелони“, твърде много напомня на списъците с проскрипции – неприемлива практика, която за съжаление все още ни връща в изходна позиция, а именно нелибералния уклон, към който някои биха искали Италия да поеме,“, заявиха в съвместно изявление лидерите на FNSI, италианския съюз на журналистите.
Както Мелони, така и външният министър Антонио Таяни многократно са отхвърляли обвиненията, че правителството подкопава свободата на словото. Таяни, чиято партия „Форца“ е както част от италианската управляваща коалиция, така и от семейството на дясноцентристката Европейска народна партия на Урсула фон дер Лайен, сподели, че в Италия няма нарушаване на свободата на печата, тъй като „всеки казва каквото си иска“. В отговор на тези, които предупреждават за рискове, свързани с върховенството на закона в страната, той изтъкна, че те просто не познават ситуацията в Италия.
Италианското правителство не пожела да отговори на молбата за коментар, отправена от репортер на „Politico“.
Поглед към Урсула фон дер Лайен
Организации, борещи се за свобода на медиите, призоваха Европейската комисия (ЕК) да увеличи усилията си и да засили ролята си в защитата на свободата на медиите в Европа.
В съвместно писмо до Урсула фон дер Лайен, изпратено през юли, 26 организации поискаха от председателката на Комисията да гарантира, че свободата на медиите, защитата на журналистите и достъпът до журналистика в интерес на обществото ще останат важни политически приоритети за нея. Както изглежда обаче, тези приоритети не са на първо място в списъка със задачи на Урсула фон дер Лайен.
През юни тя се опита да забави доклада на Комисията, посветен на върховенството на закона, в който се критикува Италия, докато търсеше подкрепата на Рим за втори мандат като председател на Европейската комисия, което предизвика яростта на медийните организации.
В понеделник говорител на Европейската комисия заяви пред „Politico“, че Брюксел ще отговори на писмото на Мелони до Урсула фон дер Лайен „своевременно“, като добави, че ще Комисията ще продължи да взаимодейства с всички държави членки в конкретните последващи действия по своите препоръки.
Международна олимпиада по изкуствен интелект стартира в Бургас с 44 отбора от цял свят