ЕАЦС обяви позицията си за енергийната ни сигурност

0
123
Евро-атлантически център за сигурност
Снимка: ЕАЦС

Евро-атлантическият център за сигурност проведе среща на Общото си събрание вчера вечерта, съобщават от „Novini.bg“. На нея се е водил дебат и е подготвен текст на позицията на центъра за енергийната сигурност на България.

Ето я и позицията на ЕАЦС за енергийната сигурност на нашата страна:

Основните елементи на енергийната сигурност са сигурните доставчици, достъпните цени и нужното ниво на диверсификация, която трябва да постига три основни цели:

– гъвкавост на енергийната система и възможност за бързо реагиране, ако има нарушение на баланса между търсене и доставки;

– конкурентност между доставчиците, която да осигури възможно най-ниски цени въз основа на пазарен принцип;

– непрекъснатост на доставките, която да се осигури чрез опцията за замяна на даден източник с друг във всеки един момент, ако възникне проблем с доставките от първоначалния източник.

Към момента има два енергийни проекта, които създават предпоставки за притеснение за влиянието им спрямо енергийната сигурност на България. Това са „Турски поток“ и АЕЦ „Белене“.

За много кратко време България подписа договор за построяването на продължението на „Турски поток“ през територията на страната. Всички процедури, издаване на документи, подписване на договор и първа копка отнеха по-малко от половин година. Самият договор е за над 1.1 милиарда евро, а дължината на трасето ще бъде 474 километра. Според документите проектът ще бъде завършен за около 8 месеца. Финансиране, само че липсва, а по тръбата ще минава само руски газ. Нито от Булгартрансгаз, нито от БЕХ могат да вземат такъв огромен заем.

Това е и причината условията в договора да позволят сумата да бъде заплатена от приходите в следващите 10 години от пускането на тръбата в експлоатация. В случай, обаче, че от Газпром вземат решение да не използват тръбата, тя ще остане празна, а Булгартрансгаз ще натрупа куп дългове, които ще бъдат непосилни за погасяване. При такъв развой на събитията кредиторът ще направи опит да вземе дружеството, заедно с активите му.

Така ще се създаде възможност за увеличване на руското влияние в политическия и икономическия живот в България. Булгартрансгаз би могъл да стане напълно зависим от Газпром. В същото време предвидените обвързващи договори за доставка на газ ще изключат диверсифицирането на доставките на втечнен природен газ.

Състоянието на АЕЦ „Белене“ също поставя някои въпросителни. В средата на миналата година, МС предложи да се възстанови проекта. Народното събрание прие решение, забраняващо на правителство да дава гаранции или плащания. Реализирането на атомната централа трябва да стане „без държавна гаранция и на пазарен принцип“.

В последните няколко месеца от правителството на няколко пъти даде сигнал за подновяване на проекта и привличане на руски и китайски инвеститори. В случая е важно да бъде запазено решението на НС, иначе се рискува поставяне на българската енергетика в пълна зависимост от Русия. В същото време не трябва да се подценява и факта, че щом става въпрос за атомна енергетика е важно не кой държи реакторите, а кой има технологията и може да преработва ядрените отпадъци от реакторите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments