Над 1 милион души в Южен Судан са засегнати от наводнения в голяма част от страната, съобщи хуманитарната организация на ООН Оча, цитирана от „BBC“.
Повече от 1/4 от тях – повечето от които се намират в северната част на страната – са били принудени да напуснат домовете си заради покачващите се води. Оча заяви, че разселените лица търсят убежище на по-високи места, но дъждовете са довели и до това, че предоставянето на помощ на нуждаещите се е станало все по-трудно.
Това е един от най-тежките сезони на наводнения, които Южен Судан – страна с население от над 11 милиона души – е преживявал през последните десетилетия. В Пибор, в източната част на страната, 112 000 души са загубили домовете си по данни на правителствената агенция за помощ там.
Тези, които са избягали на по-високи места, „нямат дори храна, оставили са всичко на предишното място“, коментира пред „BBC“ от Пибор директорът на службата за помощ и възстановяване Джоузеф Няо. Той допълва, че правителството призовава хората в застрашените от наводненията райони „незабавно да се преместят на по-високи места, които са определени от местните власти за тяхна безопасност“. И подчертава:
„Нивото на водата все още се повишава и преместването продължава.“
През май правителството предупреди международната общност за риска от изключителни наводнения, които се очакваше да засегнат страната през следващите месеци.
Оча обобщава, че от началото на дъждовете 15 основни маршрута за снабдяване са станали непроходими, което е повлияло на доставката на основна хуманитарна помощ за около 500 000 души в различни части на страната.
Всичко това се случва в момент, когато Южен Судан продължава да се справя с последиците от 18-месечната гражданска война в съседен Судан. От април миналата година в Южен Судан са регистрирани повече от половин милион судански бежанци и завърнали се от Южен Судан.
Южен Судан, който вече се намира в условията на влошаваща се хуманитарна ситуация, вижда, че способността му да реагира е още по-напрегната, предупреди Оча.
Предварителни резултати от референдума в Молдова: Малка преднина за членство в ЕС