Отчита се нарастване на интереса към поставяне на ваксина срещу коронавирусната инфекция. Това се случва на фона на повишението на новите случаи, съобщи пред „Bulgaria On Air“ директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата /ИАЛ/ Богдан Кирилов. Той обяви, че миналата седмица в работните дни са били поставяни между 2500 и 4000 дози на всеки 24 часа.
Кирилов обясни, че в момента у нас има налични около 3 милиона ваксини. По-голямата част от тях са от вида РНК. А препоръката е била в тези страни, в които не е било постигнато голямо ваксинационно покритие усилията в тази насока да продължат. Средните нива в Европа били 72%. В България те са едва 30 на сто. А първа бустерна доза са си поставили само 11,6%. За сравнение средното равнище за Европа е 53 на сто.
В реални измерения 22000 души са си поставили у нас бустерна доза, а над 2 милиона са със завършена първична ваксинация. Кирилов потвърди, че в България има ваксини, които вече са с изтекъл срок на годност, както и такива, които не са годни за употреба, защото не са били усвоени напълно след отварянето на флакона.
Директорът на ИАЛ беше категоричен, че има много ясни указания към медиците да се спазват сроковете на годност на препаратите, но те се увеличават постоянно.
Първоначално са били шест месеца, след това Pfizer ги е вдигнал на от 9 до 12 месеца. Очаква се и допълнително удължаване. Същото важи и за препарата на Moderna.
Освен това от две от РНК ваксините се очакват доставки на адаптирани препарати към новите подварианти на коронавируса. Непосредствено след получаване на разрешение за употреба ваксините ще дойдат и у нас. По думите на Кирилов се очаква те да не се препоръчват за първична имуниация, а да се прилагат само като бустерна доза, защото данните показвали, че и наличните в момента ваксини имат много добро покритие. Очаквало се също така на тези, които са си поставили аденовирусна ваксина като първична, да могат да изберат РНК за бустерната доза.