
Европейската комисия /ЕК/ и върховният представител на ЕС представиха новата Стратегия на Съюза за готовност, целяща да подпомогне държавите членки в повишаването на тяхната устойчивост и способност да реагират на възникващи заплахи. Документът включва 30 ключови действия, които обхващат широк спектър от политики на Европейския съюз.
Стратегията идва в отговор на нарастващите предизвикателства, пред които е изправен ЕС, сред които геополитическо напрежение, въоръжени конфликти, хибридни и киберзаплахи, чуждестранна намеса, изменения на климата и природни бедствия.
„Европейският съюз трябва да бъде подготвен да защитава своите граждани и основните обществени функции, които са решаващи за демокрацията и ежедневието“, се посочва в официалното съобщение на Комисията.
Сред основните цели и действия на стратегията са няколко. ЕС ще насърчава мерки за опазване на критични услуги като здравеопазване, транспорт и енергетика, които са жизненоважни при кризи. Стратегията включва инициативи за повишаване на осведомеността и обучението на гражданите как да реагират при различни заплахи. Комисията предлага по-добра комуникация и оперативна съвместимост между държавите членки в случай на извънредни ситуации.
Документът подчертава необходимостта от съвместни действия между гражданските власти и отбранителните структури. ЕС ще инвестира в системи за ранно предупреждение и анализ на риска. Институциите на ЕС ще работят в партньорство с бизнеса за защита на инфраструктурата и веригите на доставки. Съюзът ще търси по-тясна координация с международни организации и съседни държави за по-широка устойчивост.
Стратегията ще бъде основа за нови законодателни предложения и действия на европейско и национално ниво. Очаква се тя да играе ключова роля в изграждането на една по-сигурна и устойчива Европа през следващите години.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм