Европейската комисия одобри схема за държавна помощ на България на стойност 590 милиона евро /1,15 милиарда лева/. Финансирането е насочено към изграждане на съоръжения за съхранение на електроенергия и е част от усилията на страната да премине към икономика с нулеви нетни емисии. Схемата беше одобрена съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи и преход, приета от Комисията на 9 март 2023 г. и изменяна няколко пъти през 2023 и 2024 г.
Целта на програмата е добавянето на най-малко 3 GWh нови съоръжения за съхранение на електроенергия в националната енергийна система. Това ще позволи:
– По-голяма интеграция на възобновяеми енергийни източници в енергийния микс.
– Подобряване на сигурността и стабилността на електропреносната система.
– Ускоряване на екологичния преход към икономика с ниски въглеродни емисии.
Помощта ще бъде предоставена под формата на преки безвъзмездни средства и ще бъде отворена за всички технологии за съхранение. Средствата ще се разпределят чрез конкурентна тръжна процедура, която гарантира прозрачност и ефективност. Ключови условия за одобрението включват:
– Максимален интензитет на помощта от 50% от допустимите разходи за инвестиции.
– Краен срок за отпускане на помощта – до 31 декември 2025 г.
– Финансиране и съответствие с правилата на ЕС.
Схемата ще бъде изцяло финансирана чрез Механизма за възстановяване и устойчивост /МВУ/, като част от българския план за възстановяване и устойчивост, одобрен от ЕС. Европейската комисия потвърди, че предложението отговаря на всички изисквания на ЕС за държавна помощ. Това включва съответствие с член 107, параграф 3, буква в) от ДФЕС, който позволява държавна помощ за развитие на икономически дейности с голямо значение за екологичния преход.
Фалира най-големият производител на мотоциклети КТМ в Европа?