ЕК подкрепя развитието на българската екосистема за научни изследвания и иновации

0
78
Европейската комисия
Снимка: Pixabay

Европейската комисия е издала стратегически препоръки за България. Те са предназначени за 14 новосъздадени научноизследователски и иновационни центъра у нас, които са съфинансирани от политиката на сближаване на Европейския съюз. 

Препоръките имат за цел да подобрят управлението и да помогнат на центровете да постигнат финансова устойчивост. Те бяха разработени от екип от международно признати експерти в продължение на 1,5-годишна работа на терен, координирана от Съвместния изследователски център на Комисията, както и чрез партньорски обмен с Испания, Литва и Чехия. Те ще подпомогнат българските институции и изследователи в укрепването на екосистемата за научни изследвания и иновации в страната, изграждането на капацитет за трансфер и разпространение на знания и засилване сътрудничеството между научноизследователските институции и предприятията в области като екологичния и цифровия преход, както и в областта на авангардната медицина.

Комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра каза следното:

„Благодарение на подкрепата на ЕС тези центрове ще осигурят научна инфраструктура и оборудване, което ще ги направи привлекателни за млади български изследователи. Призовавам всички участници да се възползват от работата на експертите, като положат основите за ефективна и модерна система за научни изследвания и иновации.“

Комисарят по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел добави:

„Инвестициите на ЕС в 14-те центъра за компетентност и центровете за високи постижения имат голям потенциал за трансформация на икономиката на страната и за нейното интегриране в световните вериги за създаване на стойност. Уверена съм, че констатациите в доклада на Съвместния изследователски център ще бъдат добре приети от центровете и че правителството, академичните среди и заинтересованите страни от индустрията ще предприемат действия за бързо изпълнение на неговите препоръки.“

Инициативата започна през 2019 г. и ще обхване и други европейски държави. Комисията също така подпомага държавите-членки и регионите при разработването и прилагането на техните стратегии чрез платформата за интелигентна специализация. Понастоящем ЕС инвестира 160 милиона евро в центровете в рамките на българската програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ за периода 2014—2020 г. През следващия програмен период, който обхваща 2021-2027 година страната ни ще получи 10 милиарда евро по линия на политиката на сближаване. От Европейската комисия съобщиха, че една значителна част ще бъдат предназначени именно за иновации, конкурентоспособност и екологичен и цифров преход

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments