ЕК предлага да се освободят от ДДС жизненоважни стоки и услуги заради пандемията

0
100
Европейска комисия
Европейска комисия. Снимка: Pixabay

Европейската комисия предлага жизненоважни стоки и услуги да бъдат освободени от Данък добавена стойност заради пандемията от COVID-19. Става въпрос за такива, които Европейският съюз предоставя на държавите-членки. Стоките и услугите в обхвата на предложеното освобождаване включват например:

 – диагностични тестове и консумативи за тестване, както и лабораторно оборудване;

 – лични предпазни средства (ЛПС), като ръкавици, респиратори, маски, престилки, продукти и оборудване за дезинфекция;

– палатки, походни легла, дрехи и храна;

 – оборудване за търсене и спасяване на хора, чували с пясък, спасителни жилетки и надуваеми лодки;

 – антимикробни средства и антибиотици, антидоти при химически заплахи, лечения при радиационно облъчване, антитоксини, таблетки йод;

 – кръвни продукти или антитела;

 – устройства за измерване на йонизиращото лъчение;

 – разработване, производство и снабдяване с необходими продукти,

 – научноизследователски и иновационни дейности, създаване на стратегически запаси от продукти; лицензи във фармацевтичната промишленост, карантинни съоръжения, клинични изпитвания, дезинфекция на помещенията и други.

Това предложение идва вследствие на опита, придобит по време на коронавирусната пандемия през 2020 година. Наред с другото, благодарение на него стана видно, че ДДС, начисляван върху някои сделки, в крайна сметка се превръща в разход при възлагането на обществени поръчки, който оказва натиск върху ограничените национални бюджети.

Поради това с днешната инициатива ще се увеличи максимално ефикасността на средствата на ЕС, използвани в обществен интерес за реагиране при кризи, като природни бедствия и извънредни ситуации в областта на общественото здраве. Също така с нея ще се укрепят органите на равнище ЕС за управление на бедствия и кризи, като например тези, които са в обхвата на Здравния съюз на ЕС и Механизма на ЕС за гражданска защита, считат още от Брюксел.

След като бъдат въведени, новите мерки ще позволят на Комисията и на другите агенции и институции на ЕС да внасят и да закупуват стоки и услуги без ДДС, когато закупените стоки и услуги се разпределят при реагиране по време на извънредна ситуация в ЕС. Получателите може да са държави-членки или трети страни, като например национални или други институции (болници, национални здравни органи или органи за реагиране при бедствия), съобщиха още от Еврокомисията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments