Европейската комисия препоръча използването на антигенни тестове за COVID-19 като алтернатива на PCR тестовете. От Брюксел призоваха взаимно да се признават резултатите между страните в Евросъюза.
Въпреки че златният стандарт остават PCR тестовете, антигениите също имат предимства – за тях трябва по-просто лабораторно оборудване, не е необходим специализиран персонал, цените им са по-ниски и дават бързи резултати. Тези предимства надделяват над риска от неточни резултати, се казва в препоръките на ЕК.
Препоръките са групирани в няколко теми – какви антигенни тестове да се използват, в какви случаи и при какви условия, както и как да става валидирането им.
Също така ЕК е подписала и споразумение с Международна федерация на Червения кръст и Червения полумесец (МФЧКЧП), за осигуряване на 35,5 милиона евро за обучение за вземане на проби за изследване. Стела Кириакидес, европейски комисар по здравеопазването и безобасността на храните, коментира:
„Тестването ни показва каква е степента на разпространение на коронавируса, къде е и как се развива. Това е решаващ инструмент за забавяне на разпространението на COVID-19. За да увеличим координацията на ЕС относно методите за тестване, днес предоставяме насоки на държавите-членки относно използването на бърз антигенен тест за по-добро управление на огнищата на COVID-19. Ефективността при тестване също изисква наличието на необходимите ресурси, поради което повишаваме подкрепата си за увеличаване на капацитета за тестване на държавите-членки. Подкрепата и солидарността са ключови за преодоляването на тази пандемия.“
Препоръката идва ден преди виртуалната среща на европейските лидери на 19 ноември. Тя е посветена на отговора на ЕС на пандемията. На 29 октомври по време на Европейския съвет беше договорено да се координират повече методи за тестване.