Екип на СЗО не е пуснат да влезе в Китай за проучване на произхода на коронавируса

0
103
Коронавирус
Коронавирус. Снимка: Pixabay

Световната здравна организация заяви, че Китай е блокирал пристигането на екип, разследващ произхода на пандемията на коронавируса заради упрек от агенцията на ООН, пише “CNN”. Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус каза, че двама учени от екипа на ООН вече са напуснали родните си страни за Ухан, когато им е казано, че китайските власти не са одобрили необходимите разрешения за влизане в страната. Договореностите бяха предварително обсъдени съвместно с Китай.

“Много съм разочарован от тази новина”, каза Тедрос на пресконференция в Женева във вторник. И добави:

“Бях в контакт с висши китайски служители и за пореден път ясно заявих, че мисията е приоритет на СЗО и международния екип.”

Тедрос заяви, че СЗО „е нетърпелива да започне мисията възможно най-скоро“ и че е получил уверения, че Пекин ускорява вътрешната процедура за „възможно най-бързото разполагане“.

Д-р Майкъл Райън, изпълнителен директор на спешната здравна програма на СЗО, заяви, че има проблем с визите и един член на екипа вече се е завърнал у дома. Другият чакаше транзитно в трета държава.

Служителите на СЗО отдавна водят преговори с Пекин, за да позволят на екип от световни учени достъп до ключови сайтове, за да разследват произхода на вируса, открит за първи път в Ухан през декември 2019 г., и вероятния му скок от неидентифициран вид гостоприемник на хора.

През май СЗО се съгласи да проведе разследване на глобалния отговор на пандемията, след като над 100 държави подписаха резолюция, призоваваща за независима сонда.

Райън каза, че екипът се надява, че това е „просто логистичен и бюрократичен въпрос“, който може да бъде решен “добросъвестно в следващите часове и да започне разполагането на екипа възможно най-скоро”.

По време на брифинг за пресата в сряда говорител на китайското министерство на външните работи Хуа Чунинг заяви, че Китай „винаги е държал открито, прозрачно и отговорно отношение“ към проследяването на произхода на вируса. Хуа заяви, че преди това Китай е приветствал експертите на СЗО в страната и каза, че разследващият екип на ООН и китайските експерти „поддържат редовни взаимодействия“, включително четири видео срещи между октомври и декември. Хуа добави:

“За да се гарантира, че международната експертна група, която идва в Китай, може да работи безпроблемно, е необходимо да се изпълнят необходимите процедури и да се направят съответни конкретни договорености. Двете страни все още водят преговори за това.”

Марион Коопманс, холандски вирусолог, която ръководи Отдела по вирусология на Медицинския център „Еразъм“ в Ротердам и е част от екипа за разследване, който се отправя към Китай, заяви, че те са „готови да тръгнат“. Коопманс каза, че им е наредено, че нищо не е извън границите, докато са в Китай, и заяви, че екипът ще работи в сътрудничество с техните китайски колеги, “като разглежда данните, разговаря с хора с опит и прави заключения от това, което е направено, и какво може да бъде построено”. Тя каза, че е важно да разберем произхода на това как вирусът е направил скок към хората, защото “няма държава, която да не рискува да се появи болест. Това е нещо, което трябва да разберем, за да може целият свят да се подготви”.

„Наистина трябва да имаме търпение и да не съдим. Това е щателна работа, ще отнеме време“, подчерта Коопманс.

Политическо напрежение

Съединените щати и Австралия повдигнаха обвинението, критикувайки китайското отношение към началните етапи на пандемията, обвинявайки Пекин, че омаловажава нейната тежест и предотвратява ефективен отговор до късно.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп неколкократно обвинява Китай за глобалната пандемия и обявява, че САЩ ще прекратят отношенията си със СЗО, като заяви, че Китай не е съобщил правилно информацията, която има за коронавируса, и е притиснал СЗО да “заблуди света”.

САЩ поискаха прозрачност в операциите на СЗО в Китай. През ноември Гарет Григсби от Министерството на здравеопазването и хуманитарните услуги на САЩ заяви пред събранието на СЗО, че условията на разследването за Китай „не са били договорени по прозрачен начин“ и „самото разследване изглежда несъвместимо“ с неговия мандат.

Множество поверителни документи, получени от CNN миналата година от Центъра за контрол и превенция на заболяванията в провинция Хубей – където вирусът е открит за първи път през 2019 г. – показва как китайските власти дават на света по-оптимистични данни, отколкото имат вътрешен достъп, като първоначално се отчитат номера на случаите по време на ранните етапи на огнището.

Докато страните по света се борят с нови вълни и огнища на инфекции, Китай изглежда се възстановява. Миналия месец страната отчете положителен икономически растеж за второ поредно тримесечие.

Външният министър Уанг Йи похвали антипандемичните усилия на Китай в страната и в чужбина, заявявайки, че страната „стартира извънредна глобална хуманитарна кампания“ и “помогна за постигането на консенсус относно глобалния отговор на COVID-19”.

Докато екипът на СЗО се подготвя да започне, китайски служители и държавни медии поставят под въпрос произхода на вируса, като казват, че „все повече изследвания показват, че пандемията вероятно е била причинена от отделни огнища на множество места в света“, според Уанг .

В понеделник в китайските социални медии се разпространиха доклади, че вирусът е бил открит на опаковки за авточасти в множество градове, включително от чужди марки.

В продължение на месеци Китай тества и дезинфекцира замразени продукти, внесени от чужбина, поради опасенията, че вирусът може да влезе отново в страната по този начин, въпреки че експертите остават скептични по отношение на това като потенциален източник на инфекция.

СЗО казва, че е „много малко вероятно хората да сключат договор с COVID-19 от храни или хранителни опаковки“, а Центърът за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) казва, че рискът „се смята за много нисък“. И двете настояват, че няма доказателства за такова предаване, а държавите дори са заплашили да заведат дело срещу Китай в Световната търговска организация за ограничения на вноса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments