Екипът на новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън обмисля да предприеме съдебни действия заради забавянето от страна на федералната агенция да признае победата на демократа над президента Доналд Тръмп на изборите миналата седмица, заяви представител на Байдън вчера. Администрацията на Генералните служби обикновено оповестява официално бъдещия президент, когато стане ясно кой е спечелил изборите, за да може да започне предаването на властта. Това все още не се е случило, въпреки че американските телевизионни и новинарски мрежи обявиха победителя в събота, след като той си спечели достатъчно електорални гласове, за да си осигури президентския пост.
Законът не посочва ясно в какъв срок федералната агенция трябва да действа, но членовете от екипа на Байдън твърдят, че победата им е ясна и забавянето не е оправдано, дори след като Тръмп отказва да признае поражението си. Той многократно заяви, без доказателства, че при гласуването са извършени мащабни измами, след което предприе множество съдебни дела, за да оспори резултатите. Изборните служители в цялата страна твърдят, че няма доказателства за измами в подобен мащаб, а правните експерти смятат, че усилията на Тръмп едва ли ще се увенчаят с успех.
Емили Мърфи, която е начело на Администрацията на Генералните служби, назначена от Тръмп през 2017 г., все още не е обявила официално, че „победителят е ясен“. Източник, близък до нея, разкри, че тя е старателен професионалист, който ще отдели време, за да вземе внимателно решение. Член от екипа на Байдън отправи призив пред медиите, че е време администрацията да съобщи това, което е известно на всички и да признае избрания президент. Той добави, че екипът обмисля съдебни действия, ако това не се случи скоро.
Забавянето възпрепятства екипа на Байдън по редица ключови въпроси, включително достъпа до милиони долари държавни средства и възможността да се срещне със служители от разузнавателните агенции и други отдели. Преходният екип трябва да бъде признат официално за действащ, за да получи достъп до средствата, предназначени за заплати, наред с правото да осъществява консултации и пътувания, както и да получава класифицирана информация. Освен това екипът няма достъп до Държавния департамент, което обикновено улеснява разговорите между чуждестранни лидери и избрания президент, разкриват още близки до новия държавен глава.
Високопоставен служител в администрацията заяви, че агенцията не е одобрила старта на официалния процес по предаването на властта през 2000 г. в продължение на пет седмици, докато републиканецът Джордж Буш-старши и демократът Ал Гор се бориха за подкрепата на избирателите по време на изборите, като във Флорида избирателната активност беше изключително висока.