Екоминистърът: България навлиза в период на трайно засушаване, трябват спешни мерки

Данните от НИМХ показват драстичен спад в нивата на валежите, речния отток и подземните води

2
56
Язовир "Въча"
Язовир "Въча" Снимка: Даниела Кръчмарова, Фейсбук

„Очевидно е, че ще живеем в период на трайно засушаване“, заяви министърът на околната среда и водите инж. Петър Димитров по време на брифинг в Министерството на околната среда и водите /МОСВ/. Според данни от Националния институт по метеорология и хидрология /НИМХ/, нивата на валежите, речния отток и подземните води са спаднали драстично през 2024 г.

Министър Димитров подчерта, че спадът в речния отток в сравнение с вече сухата 2023 г. е над 70% средно за страната. Най-сериозно засегнати са районите на Дунавската равнина, като в областите Плевен и Ловеч намалението достига 82%.

„Тези данни показват сериозна опасност за водоснабдяването и напояването. Най-голямо намаление на водния ресурс се наблюдава в планинските райони, където традиционно се акумулира водата“, отбеляза министърът.

Основен фокус на правителствената стратегия е намаляването на загубите във водопреносната мрежа. Министър Димитров посочи, че този проблем засяга както ВиК сектора, така и напоителната система. В момента загубите на вода в някои области достигат над 90% за напояване и над 80% за питейно-битови нужди. На заседание на Висшия консултативен съвет по водите бяха обсъдени мерки за подмяна на най-нарушените участъци на водопреносната мрежа, където загубите са най-големи.

„Подмяната на амортизираната инфраструктура изисква значителни средства, но е крайно необходима, за да се осигури ефективно управление на намаляващия воден ресурс“, заяви министърът. Министерството планира серия от инициативи за оптимизиране на водните ресурси, включително:

– Подобряване на инфраструктурата за напояване и питейно водоснабдяване;
– Насърчаване на устойчиво използване на водите в селското стопанство;
– Разработване на стратегии за справяне с трайното засушаване в контекста на климатичните промени.

Липсата на адекватна инфраструктура, съчетана с намаляването на водния ресурс, поставя сериозни предизвикателства пред България. Според министър Димитров, ефективното справяне с този проблем изисква координация между институциите, значителни инвестиции и прилагане на съвременни технологии за управление на водните ресурси.

Приморско, Созопол и Царево са категорично против резерват „Маслен нос“

Абониране
Известие от
guest

2 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Екоминистърът: България навлиза в период на трайно зас… […]

trackback

[…] Екоминистърът: България навлиза в период на трайно зас… […]