България беше в активна наказателна процедура във връзка с нарушения на качеството на въздуха. През март европейският съдът прие решение, с което определи, че жалбата на Европейската комисия е недопустима. По този въпрос Росица Карамфилова, служебен министър на околната среда и водите, каза:
„Първоначално ЕК беше поискала да бъдат наложени еднократни и периодични санкции, като стойността е значителна – дневни глоби в размер на над 3000 евро. Това е еднократната санкция, а периодичната – над 28 000 евро на ден. Като сметки към настоящия момент няма да заплащаме над 13 милиона евро до този момент и около 20 милиона на година.“
Възможно е да се заведе нов иск, но с решението на съда се дава указания на ЕК да вземе предвид напредъка на страната ни. По думите на екоминистъра е нужно да се продължи в тази насока. В тази връзка от вчера процедурата „За по-чист въздух“ по Оперативната програма „Околна среда“ /ОПОС/ е отворена за кандидатстване. Във фокуса на мерките ще са 21 общини, в които се наблюдава проблем с качеството на атмосферния въздух. За тяхното определяне е взет периодът 5 години назад.
„Тя е в размер на над 610 млн. лв. Програмата е насочена към мерки, свързани с подобряване качеството на въздуха. Това са общините – Благоевград, София, Пловдив, Казанлък и други“, разясни служебният екоминистър.
Близо 85 хил. домакинства, които се отопляват на дърва и въглища, ще имат възможност да получат безвъзмездно нови екологично ефективни уреди.