Германското правителство призовава други държави от ЕС да се подготвят за сделка за Брекзит, твърди вътрешен документ, който поставя под съмнение оптимизма на Великобритания по отношение на шансовете за бързо споразумение за бъдещите ѝ връзки с блока, информира агенция “Ройтерс”.
Великобритания напусна Европейския съюз на 31 януари и отношенията между двете страни се уреждат от преходен режим, който запазва предишните правила, докато се договарят нови условия. Премиерът Борис Джонсън, който потвърди миналата седмица, че Великобритания няма намерение да удължава този преходен период след 2020 г., иска бързо да постигне споразумение за свободна търговия.
В понеделник той предположи, че през юли може да се постигне споразумение с “малко натиск”. Но документът на германското правителство от 15 юни и видян от “Ройтерс” показва, че Берлин очаква преговорите да продължат повече.
“От септември преговорите влизат в горещата си фаза”, се казва в съобщението.
“ВЕЛИКОБРИТАНИЯ ВЕЧЕ ЕСКАЛИРА ЗАПЛАХИТЕ В БРЮКСЕЛ, ИСКА ДА ПОСТИГНЕ ВЪЗМОЖНО НАЙ-МНОГО РЕЗУЛТАТИ В НАЙ-КРАТКИ СРОКОВЕ, АКТО СЕ НАДЯВА ДА ПОСТИГНЕ УСПЕХ В ПОСЛЕДНИЯ МОМЕНТ В ПРЕГОВОРИТЕ.”
Германското външно министерство беше убедено, че сделката по време на преходния период няма да бъде удължена след края на тази година, показва правителственият документ.
“Ето защо е важно да запазим единството на 27-те държави-членки, да продължим да настояваме за паралелен напредък във всички области (цялостен пакет) и да изясним въпроса да няма споразумение на всяка цена”, се казва още в документа.
“Следователно, както националното, така и европейското планиране за действие в извънредни ситуации сега трябва да започне, за да бъде подготвено за сделка без сделка 2.0”.
Споразумението за оттеглянето и съответно излизането на Великобритания от блока беше постигнато само след ожесточени преговори, които заплашиха да приключат без сделка за Брекзит, но Берлин не вярва, че ситуацията е толкова критична този път.
“Ситуацията е по-малко сериозна, отколкото през 2019 г., тъй като важните разпоредби, например за гражданите, бяха подредени в споразумението за оттегляне”, се казва в документа.
Тъй като двете страни са толкова далеч от споразумение, а остава малко време за преговори, има опасения, че решението на Лондон да не удължава преходния период може да доведе до ръба на скалата, което може да засили икономическите щети, причинени от коронавирусната криза.