В кадрите, с които се сдоби „Al Jazeera“, се вижда дълга опашка от чакащи тирове и струпване на медицински провизии в складове на летището в Шанхай.
Разследващото тяло на “Al Jazeera” се сдоби с видеа, на които се вижда огромно струпване на стоки в най-големия логистичен хъб за износ в Китай, което забавя доставките на спешно нужното медицинско оборудване за предпазване на стотици хиляди здравни работници от глобалната заплаха на коронавируса.
В заснетото от 19 април видео се виждат огромни опашки от натоварени камиони, очакващи да бъдат разтоварени от граничните служби на международното шанхайско летище Пудонг, което е най-големият дистрибуционен център на Китай. В друго видео се вижда хаос в склад на летището, където стотици хиляди пратки, включващи и медицинско оборудване, продължават да се трупат.
В Китай е концентрирано близо половината от световното производство на защитно медицинско облекло, като Европа и Съединените Американски Щати са два от най-големите вносители в света.
Опитен международен логистичен експерт, който е прекарал месеци в опити да закупи и експортира медицински маски, обдишващи машини и защитно облекло за редица правителства, определя ситуацията като “касапница”.
Позовавайки се на анонимност от опасения за репресии срещу служителите си в Китай, западният логистичен експерт коментира за разследващото тяло на “Al Jazeera”: “Нивото на бюрокрация, с което се сблъскваме почти на всяка стъпка, е ужасяващо”.
“С много затруднения успяваме да изнесем висококачествени защитни медицински материали. Предизвикателството започва да се прехвърля от Китай в страните, където те са нужни”, добавя още източника.
Голямото струпване на експортни стоки в най-натовареното Китайско летище е в резултат на “перфектна буря” от събития, които удариха товарната система. Те включват натегнат контрол на качеството, за да се отсеят нискокачествените продукти, драстично повишилото се търсене на защитно облекло и сериозния недостиг на товарни самолети.
Логистичните експерти не винят китайското правителство за натягането на мерките, но са притеснени от последствията.
“Почти ежедневно се въвеждат нови критерии за експортиране на стоки, с които трябва да се съобразяваме и съответно се сблъскваме с постоянно променящи се изисквания. Точно когато сме готови да натоварим стоката в самолетите, излиза чисто ново изискване от китайското правителство за поставяне на нови марки и уреждането на нова документация, за да може въпросното защитно облекло да бъде изнесено”.
От китайското правителство коментираха за “Al Jazeera”: “Тестове за COVID-19, защитни маски и престилки, обдишващи машини и инфрачервени термометри се допускат за незабавен износ, стига да са в съответствие със стандартите за качество на китайското правителство и на американската Агенция за храните и лекарствата”.
Ситуацията е толкова сериозна, че по-рано този месец Държавният департамент на Съединените щати излезе с молба към Китай да се облекчат проверките по качеството, за да се превъзмогне тапата от натрупани стоки на износните летища.
Със забавянето на износа на защитното медицинско облекло се покачва и разходът за международния превоз, който вече споменатият логистичен експерт твърди, че се е повишил 12 пъти от началото на пандемията.
Има случаи, в които защитно облекло чака ред зад планини от потребителски стоки като телевизори, компютри и облекло, които очакват освобождаване от месец януари насам, когато правителството започна да затяга мерките за ограничаване на пътуването и износа.
Към момента не изглежда да има прилагани правила за приоритизиране на медицинското оборудване, коментира експертът за “Al Jazeera”.
Логистичните екипи се сблъскват и с друг проблем при опитите си да осигурят маски, защитни престилки, ръкавици и тестове за COVID-19. Крупни бизнесмени предлагат милиони долари на китайските фабрики, за да изкупят цялата им налична продукция, което води до покачване на цените.