Експерт: „Делта“ вариантът на коронавируса е в разгара си

0
61
Сорен Хайрабедян
Сорен Хайрабедян. Снимка: Скрийншот от видео на "bTV"

„Делта“ вариантът на коронавирусната инфекция в момента е в разгар, ако съдим по данни на Световната здравна организация (СЗО). Причината за това е, че той измества всички останали щамове, съобщи пред „bTV“ проф. Сорен Хайрабедян от Института по биология и имунология при БАН.

Той каза още, че се очаква до 2-3 месеца и кривата на затихване, тъй като точно сега наблюдаваме апогея на COVID вариацията в глобален мащаб.

В другите странни статистиката сочи, че защитени са над 70% от двойно ваксинираните, каза още проф. Хайрабедян. Според него е възможно да се го говори за превенция благодарение на имунизирането.

Изолираните 7 случая на „Делта“ варианта у нас съвсем не означава, че с това се изчерпват всички на наша територия, сигурен е специалистът. След като е разпространен в останалите държави, все някога вирусът ще дойде и у нас, тъй като миграцията се движи с високи темпове.

Вероятно най-засегнати от тази разновидност на COVID-19 ще са отново рисковите групи – хора над определена възраст и страдащите от придружаващи заболявания.

Проф. Сорен Хайрабедян е на мнение, че арогантността в днешния 21 век е причината за минималния интерес към ваксинационните практики в страната. Хората са свикнали всичко да става бързо, веднага, приемат полученото за даденост. В един момент, когато се сдобием бързо с нещо, започваме да се съмняваме в него. Така се получи с РНК ваксините. 

Като цяло за една година бяха направени качествени и ефективни препарати против заразата, но не по-малка е и пропагандата на антиваксърите. Не се осъзнава, че благодарение на имунизационните субстанции от лицето на света са изчезнали редица тежки и опасни болести през годините.

„COVID-19 щe стане настинка, но няма да е след 5-6 години“, прогнозира проф. Сорен Хайрабедян. Не е добре имунитетът срещу инфекцията да се изгражда след преболедуване, тъй като щетите й върху организма са сериозни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments