Големият проблем се крие в това, че обществото в Западна Европа страда от утопични желания и идеи, коментира специалистът по управление на околната среда и ресурсите Боян Рашев. Според него най-малко три години ще бъдат нужни на Европа, за да си гарантира енергийни доставки, които да са сравнително независими от Русия.
Хората смятат, че като направят повече фотоволтаични панели или вятърни паркове, ще бъдат енергийно независими от Русия. Въпреки това Германия, където има много вятърни паркове и отоволтаични панели, не е станала независима от Русия, даде за пример експертът.
„Схемата за търговия с емисии, където въглеродните квоти в момента струват между 80 и 90 евро/тон, тя е оръжие на Путин в момента, защото дава огромни предимства на газовите централи пред въглищните централи, защото въглищните централи трябва да плащат много повече за емисии отколкото газовите. И какво се случва? Европа, като кара въглищните централи да плащат, сама се прави зависима от газа.“
Българската електроенергийна система не зависи от газа, но цените на тока са високи поради засиленото търсене около страната ни. Това дава отражение върху борсовите цени в държавата ни, въпреки че произвеждаме ток и изнасяме до 40% от него. В случай, че през зимата стане страшно – можем да „дръпнем шалтера“ и да кажем, че пазим тока си за нас, а Северна Македония, Сърбия, Румъния и Гърция – да се оправят, посочи Рашев за „Радио Варна“. Според него изброените държави трудно ще се справят, защото затварят тецовете и мините си. Той смята, че лидерите в Европа са се провалили в енергийната си политика.
„И накрая Европейският парламент се събужда и тръгва да търси сигурност на енергийните доставки. Къде бяхте 10 години, какво правихте?“, пита в заключение Рашев.