Експерт: Испания се отказа от въглищата преди 20 години, а заетите в сектора си намериха по-добра работа

1
86
ТЕЦ "Брикел"
ТЕЦ "Брикел". Снимка: "Грийнпийс"-България

„Справедлив преход е възможен, Испания е пример за това – тя избяга от въглищната енергетика преди 20 г., а имаше по-голяма от българската. Хората са марширували до Мадрид, сега са по-доволни, намерили са алтернативни работни места, по-добре заплатени.

Това заяви експертът от Института за икономически изследвания към Българската академия на науките /БАН/ Димитър Събев. Той коментира продължаващите половин месец протести на енергетиците и миньорите, които още не са вдигнали блокадата на АМ „Тракия“.

Според него заетите в сектора няма да бъдат толкова сериозни ощетени, тъй като ще получат възможност да навлязат в индустрията за възобновяема енергия, както и в локалните бизнеси. Той даде за пример и с град Добрич, който преди време е преминал от командна към планова пазарна икономика, което е довело до загубата на 30 000 работни места, но в крайна сметка нещата са се наредили и градът не е престанал да съществува. 

„Колкото по-късно започнем, толкова по-трудно ще бъде. Става дума за 11-12 000 работни места, които със свързаните с тях са около 20 000“.

Димитър Събев изрази мнение, че в момента някой има конкретен интерес проблемите да не бъдат решени. Той призова българското правителство да изрази по-категорична подкрепа и да застане зад хората, които в момента се чувстват несигурни за работата си, а не единствено да повтаря, че „пазарът ще оправи нещата“

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
паляк
паляк
1 година по-рано

„Хората са марширували до Мадрид, сега са по-доволни, намерили са алтернативни работни места, по-добре заплатени.“
Ако сега вземат 2000 лв Бачийски ще им даде 5000 по плана Бачийски той е щедър и дава заплати това е точка минус 1 в плана.