„Когато залагаш 100 процента броене на разписките, очевидно ще има разминавания между единия и другия резултат. Това означава, че ти трябва да разпишеш правила какво правиш в тази ситуация, защото какво ще правим сега, ако видим, че има няколко хиляди гласа разлика между машинния и хартиения резултат?“
Това коментира експертът Даниел Стефанов в ефира на „bTV“. Според него, ако целта на броенето на машинните разписки от секционните комисии в края на деня на изборите, има голям шанс да бъде постигнато нещо различно.
„Вкарваме машини за гласуване, защото се видя, че не можем да обучим секционните комисии. Те създават протоколи, които създават доста проблеми. Затова вкарахме машините и сега караме същите тези хора, без допълнително обучение, да проверят резултата от машините“, допълни той.
Странна е съпротивата върху тази форма на контрол при отчитането на резултатите от изборите, чиято цел е да се увеличи доверието в процеса, смята докторът по конституционно право Борислав Цеков. Според него в машинния вот има един проблем, който може да се компенсира с преброяването на контролните разписки.
Междувременно Стефанов призова Централната избирателна комисия да започне да трупа капацитет за управление на машинното гласуване, а именно да има експертни звена, които „да знаят какво правят“ с машините.