Къртенето на стени превръща сградите в швейцарско сирене, коментира инженер Димитър Куманов в ефира на „bTV“ след тежките земетресения в Турция. По думите му в страните, в които от години се полагат усилия, правят се проучвания и се вземат мерки, успяват да намалят щетите и загиналите. Такива са Нова Зеландия, Чили и Япония.
Трябва да са много високи изискванията към новопроектираните сгради, категоричен е експертът. Според него трябва да се повиши и предпазливостта към вече съществуващите сгради.
Изискванията към строителите на нови сгради в столицата са много по-високи спрямо тези например по селата у нас, изтъкна инж. Куманов, уточнявайки, че голяма част от къщите са изградени от местни майстори без съществени мерки за защита при земетресение. Експертът даде за пример последното тежко земетресение в област Перник.
„Нямам впечатление от турската система, но още през 1999 г. беше повдигнат въпроса с некачественото строителство там. Това го видяхме и в Албания. У нас темата с използваните материали за строеж на сгради се следи малко по-строго.“
Идеята на държавата за паспортизация е много добра, смята инж. Кузманов и поясни, че при нея се оценява и сеизмичната издръжливост. Специалистът отбеляза, че у нас много голям проблем е къртенето на стени, след като бъде купено жилище.
„Постоянното къртене превръща сградите в швейцарско сирене.“
Няма подобно нещо като стени, които не са носещи – при земен трус всички са носещи и апартаментите не бива да се прекрояват, изтъкна той.
Проблем е популярната тенденция у нас да се усвояват терасите, за да се разшири помещението.
Подготвеността на България за действие по време на земетресение е равна на 0, смята инж. Куманов.