Експерт: Лечението с моноклонални антитела е скъпа и специфична процедура

0
34
Ваксина, лаборатория.
Снимка: Пиксабей

Моноклоналните антитела са сбъдната мечта за много учени. Те са създадени в лабораторни условия, обясни пред „БНТ“ вирусологът прод. Радостина Александрова.

Тя обясни, че става въпрос за комбинация от две антитела. Всяко едно от тях се разпознава от различен участък от S белтъка на коронавируса. Идеята е ако вирусът е променен и едното антитяло не може да го разпознае, другото да успее. Така ще стане процес на свързване и съответно на блокиране на заболяването.

А в Съединените щати този вид лечение вече е получило разрешение и това се е случило още през ноември миналата година. Моноклоналните антитела могат да се прилагат при хора, но те не трябва да са в тежко състояние. В същото време трябва да е налице повишен риск от едно по-сериозно протичане на коронавирусната инфекция.

Освен сложно лечението с моноклонални антитела е и много скъпо, защото се касае за биологичен препарат, чието производство е много специфично. В световен мащаб има недостиг на тези моноклонални антитела. Те се произвеждат на строго определени места.

В Европа те са навлезли през февруари. Подадено е разрешение да бъдат употребявани и при хора, които не успяват да образуват собствени антитела, както и за профилактика при контакт със заразени от COVID-19.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments