Хората задлъжняват не защото нямат пари, а защото не могат да ги управляват правилно – това коментира председателят на Асоциацията за управление на вземанията Райна Миткова в ефира на „Bulgaria ON AIR“. Тя отчете, че най-бързо задлъжняващата група е на хората до 25 години, в началото на кариерата си, с обещаващи професии, които не са научени да се справят с парите. По думите й най-сладката покупка е тази за телефон, а след това се тръгвало с всякакъв друг техника – лаптопи и телевизори. Мъжете били с по-скъпи желания и „играчки“.
Най-често срещаната грешка е човек да подцени разходите си, заяви Миткова, подчертавайки, че финансовите умения са като всички останали. Тя изтъкна, че се очаква животът да ни учи, но той е строг учител.
„Всички смятаме, че харчим много по-малко от това, което харчим. Трябва да си направим бюджет. Имаме приходи и това, което харчим. Докато не го сложим на хартия, имаме различни представи за това какво харчим. Бидейки една спестовна нация, нещо, което забравяме да предадем на децата си е, че ние трябва да започнем със спестяванията“, посъветва експертът.
Финансовата грамотност не се учи, а парите са неудобна тема, смята Миткова, споделяйки, че младежите излизат неподготвени за живота и заради това в семейството трябва да се говори за това. По думите й има правило, според което трябва да отделяме настрани най-малко 10% от заплатата – все едно ги нямаме, в отделна сметка. С останалото трябва да си разчистим битовите смет и да имаме за храна.
„Бюджетът е толкова ценен, защото това е планът на нашите пари. Другата стратегия е да намерим как да си увеличим приходите“, заяви още тя.