Намаляването на данъците не рефлектира върху цената на продуктите – това е традиция в данъчното ни облагане, коментира експертът и юрист проф. д-р Любка Ценова за „БНР“. По думите й има компенсиране на загубите на бизнеса и на продавачите.
Цените трябва да бъдат понижени поне с размера на намаления данък, заяви тя и добави, че балансът трябва да бъде намерен чрез настоящите лостове на икономиката и контрола на цените. Проф. Ценова даде за пример намаляването на коричната цена на книгите след понижаването на ставките.
„Заиграването с ДДС не е за първи път в нашия политически живот. Винаги когато започва обсъждането на държавния бюджет, някоя от политическите сили повдига въпроса да се намали ДДС на определени стоки“, коментира проф. Ценова и добави, че въпросът е чувствителен, когато се заплаши, че цената на хляба ще бъде вдигната.
Европейската директива, уреждаща главните постулати и правила на данъка добавена стойност, задължава страните членки да имат ставка над 15%. Тя допълни, че има и понижени ставки спрямо определените стоки. По думите й в България трудностите за администриране остават основен аргумент срещу диференцираната ДДС ставката.
Thank you very much for sharing, I learned a lot from your article. Very cool. Thanks. nimabi