Експерт: Натискът върху България за РСМ ще се увеличава

0
48
Пламен Димитров и Искрен Иванов
Пламен Димитров и Искрен Иванов. Снимка: Скрийншот от "Bulgaria ON AIR"

Министър-председателят Кирил Петков е на посещение в САЩ, като визитата му е част от правителствения план за решаване на проблемите, свързани с инфлацията и газа чрез по-тясно взаимодействие с международните партньори.

САЩ подкрепят усилията на българското правителство в борбата с корупцията, изтъкна д-р Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество в ефира на „Bulgaria ON AIR“. По негови думи трябва да се обърне внимание на делегацията на премиера, в която влизат енергийният и военният министър, и ще стане ясно кои ще са обсъжданите теми. Според него страната ни ще търси подкрепа за алтернативни газови доставки.

Експертът по международна сигурност и управление на конфликтите Искрен Иванов добави, че по време на тези срещи не се взимат значителни решения, а каквото има да се каже, ще се коментира насаме между Петков и американските му колеги. Специалистът очаква обаче натискът за Република Северна Македония /РСМ/ да се засилва и е въпрос на време страната да влезе в Европейския съюз /ЕС/.

На въпрос дали е възможен сценарий с вето на ембаргото на Европа върху петрола от Русия, той отвърна, че е напълно възможно.

ЕС е имал 3 опции за реакции на руското нападение, смята Димитров, а именно – да остане безразличен, да се бие за Украйна или да се стреми да отслаби Русия чрез икономически санкции. Според него е избрана последната.

„Тази стъпка изисква някои икономически жертви от страна на държавите в ЕС. Логично е тези държави, които са в Централна Европа и получават руския петрол, да искат изключение, защото няма как да организират доставки толкова бързо.“

Иванов е категоричен, че посещенията на Запад трябва да продължат, защото не се водела ясна и редовна комуникация с американските ни съюзници, а се преговаряло на ниво Европа. Той изтъкна, че отношенията ни със САЩ могат да бъдат по-добри.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments