Експерт: Най-голямата жертва на липсващи медикаменти са психичноболните

0
71
Лекарства
Лекарства. Снимка: Pixabay

Най-засегнати от липсата на лекарства са психичноболните, информира изпълнителният директор на Българскатa асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства Боряна Маринкова. Тя уточни, че 63% от сигналите са за недостиг на лекарства заради невъзможността от внос. Маринкова коментира пред „БНР“:

„При 63% от сигналите за недостиг на медикаменти причината е невъзможността за внос, заради прекъснати доставки във връзка с производствени или други проблеми. Трайната, хронична тенденция за нашата страна е медикаментът да спира да се внася. Причината е в силно затегната система за ценови натиск и много от евтините лекарства не могат да останат на нашия пазар„.

От асоциацията са с предложение да се регламентира вносът на дерегистрираните лекарства, които не са спрени заради лекарствена безопасност. Изпълнителният директор се надява да се разгледа това искане от новия парламент и новата Комисия по здравеопазване. През последните 6 години 2080 вида лекарства са изтеглени от пазара по икономически причини. Маринкова поясни:

„По време на първия локдаун сигналите към платформата нараснаха с 20%. Преобладават запитванията за нерегистриани лекарства. При втория локдаун се отчита завишено търсене и драстично изкупуване на антибиотици за лечение на COVID-19 и хранителни добавки с цинк. Отделно, когато се въведе режимът на отпускането на нискомолекулните хепарини само за бременни жени, това постави под риск пациенти с онкологични и сърдечно-съдови болести, което създаде огромен проблем„.

Експертът посочи, че честа жертва на този недостиг за лекарствата е в областта на психиатрията. Боряна Маринкова поясни, че това са препарати за биполярно разстройство и са жизненоважни за тези пациенти, защото не трябва да си прекъсват терапията. Специалистът допълни, че преди седмици е имало и липса на 2 медикамента за диабет тип 2 и за щитовиндата жлеза.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments