Годишната рамка на настоящия бюджет не може да осигури 12 месеца от последните плащания, извършени през изминалите шест. Народното събрание /НС/ ще трябва да влезе в процес, подобен на трета актуализация. На теория парламентът може да промени всеки текст за бюджета, след като веднъж е бил внесен от изпълнителната власт. Може и да се получи нов бюджет, коментира икономистът Георги Ганев в ефира на „bTV“.
Без да има финансова рамка ще се получи нещо наполовина, което ще продължи голяма част от заложеното в съществуващия бюджет, обясни Ганев. По думите му служебното правителство не иска да внася нов, тъй като казва, че това е политическо решение, но самото предложение с внасянето на бюджетното удължаване е политическо решение.
„Това е и отказ да се представи бюджет с визия. Аз предпочитах да се внесе нов бюджет.“, добави той и прогнозира бюджетният дефицит да се понижи.
Част от социалните плащания ще бъдат вдигнати, смята Ганев. Според него Народното събрание може да продължи да дава компенсации за бизнеса и битовите потребители.
„Имаме висока инфлация – покупателната способност на харчовете в бюджета намалява, а също и влизат повече приходи. Приходната част ще се преизпълни, а разходната би трябвало да се изпълни по закон.“, прогнозира експертът и добави, че годишната инфлация вероятно ще е близо 15 на сто.