Министър-председателят Кирил Петков, правосъдният министър Надежда Йорданова, министърът на културата Атанас Атанасов и главният прокурор ще бъдат изслушани от мониторинговата група към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент /ЕП/ за ситуацията у нас. Според преподавателя по право на Европейския съюз /ЕС/ в СУ „Св. Климент Охридски“ Христо Христев в подхода, използван от обвинител номер едно у нас и Прокуратурата по отношение на мониторинга, има известна промяна. За „БНР“ той отбеляза, че досега сме били свидетели на предимно високомерно отношение към процеса на политически контрол, осъществяван в рамките на ЕП.
„Очевидно в контекста на новата ситуация в нашата страна и тезите, които повдига за това, че засяга независимостта на прокуратурата, според българската конституционна уредба част от съдебната система, главният прокурор следва, предприема друг подход по отношение на комуникацията с мониторинговата група.“
Новата тактика няма да бъде приложена лесно, както и да се отмести акцентът на вниманието от начина на функциониране на Прокуратурата у нас от години, изтъкна Христев. По думите му във функционирането на върховенството на правото в страната ни има дефицити. Те били в резултат на злонамерени действия от представители на публичната власт, които са свързани с това как си упражняват правомощията. Има и дефицити на начина, по който са уредени важни елементи, които определят върховенството на правото.
Експертът подчерта, че не трябва да възприемаме наивното и лековерно разбиране, че само защото се е сменило правителството, проблемите на правовата държава, от единия за другия ден са се разрешили. Според него съществува траен проблем, че представители на системата на вътрешните работи, доста фриволно са си позволили да направят коментар по конкретни разследвания.
„Необходима е една малко по-висока степен на предварителна преценка какво се комуникира от правителството и в частност от премиера по ключови въпроси за правосъдието, на вътрешния ред, на правната уредба. Правото е една материя, която е малко по-сериозна, отколкото изглежда и изисква предварителна подготовка, познания и контекст. Съмнявам, че господин Петков е имал намерението да гази съществуващата правна уредба и да назначава прокурори по политическа преценка, защото сегашната правна уредба не позволява това и защото, ако ние защитаваме правовата държава и твърдим, че има проблеми с начина, по който функционира държавното обвинение, аз смятам, че не го правим, защото искаме да сменим едни прокурори, които не са наши, с други, които са наши.“, добави преподавателят.
По време на изслушването може да бъде засегнато и отношението между МВР и Прокуратурата, добави Христев.