Има твърде голяма разлика между бустерна и трета доза от същата ваксина, заяви представителят на България в Европейската агенция по лекарствата проф. Илко Гетов. Той уточни, че с бустерната доза се подсилва имунитета на организма, защото тя е актуализирана към новите или очакваните варианти на COVID-19. Спеиалистът коментира пред „БНТ“:
„С третата доза – просто трети път те боцкат със същата ваксина. В момента има одобрени 4 ваксини – 3 с по две дози и една еднодозова. Другото са намерения и желания. Европейската комисия излезе с препоръка, че държавите, които започнат да ваксинират с трета доза, това ще бъде незаконосъобразно, тъй като кратката характеристика е за две дози и производителите не носят никаква отговорност след това.„
Професорът е категоричен, че за да има трета доза, трябва да има данни от клинични изпитвания, от наблюдение за това какъв е профилът на ефикасност и на безопасност при поставянето ѝ. По думите му за съжаление ситуацията за страната ни изибщо не е добра. Той отбеляза, че сме на ваксинационно ниво като страните от третия свят. Според него посоката, в която се върви, е за все повече рестрикции за българските граждани да пътуват. Гетов предполага, че това ще се отрази на туризма, защото на гражданите на други държави ще им бъде препоръчано да не посещават „червените“ зони, каквато е България. Председателят смята:
„Имаме около 2 милиона ваксинирани у нас, нека всеки от тези 2 милиона да убеди още един да се ваксинира през септември и аз съм убеден, че от март догодина мерките ще паднат изцяло.“
Проф. Гетов очаква след приключването на сезона и стартирането на новата учебна година нещата да ескалират. По думите му трябва обществото и общественото мнение да бъде фокусирано в това какви са предимствата от имунизацията – икономическо развитие и нормално протичане на учебната година. Според него ако учителите и персоналът в учебните заведения са ваксинирани, рискът от разпространение на COVID-19 ще бъде много по-нисък.