Експерт от АКФ: Европрокуратурата изключва политическа намеса в разследването за варненското пристанище

Правният експерт Лора Георгиева от Антикорупционния фонд обясни, че разследването на Европрокуратурата за рибарското пристанище край Варна

0
38
Пристанище Варна
Пристанище Варна. Снимка: Скрийншот от Google Maps

Лора Георгиева, правен експерт в Антикорупционния фонд /АКФ/, коментира пред „Здравей, България“ разследването за рибарското пристанище край Варна, което Европрокуратурата в София води. Според нея е несериозно да се твърди, че Европейската прокуратура обслужва политически интереси, тъй като работата й е под международен контрол и включва участието на прокурори от други държави, което изключва политическа намеса.

Георгиева припомни, че разследването обхваща четирима заподозрени, сред които бивш кмет и бивш областен управител на Варна, обвинени в измама с европейски средства, свързана с реконструкцията на рибарското пристанище. Проучванията показват, че пристанището реално никога не е съществувало, а земята е била първоначално регистрирана като „скали и пясък“. Според Георгиева, въпреки вложените средства, инфраструктурата на мястото не функционира и не може да се използва като пристанище.

Тя подчерта, че проектът на стойност 14 милиона лева е финансиран с 8 милиона от Европейския съюз и 6 милиона от държавния бюджет, но резултатите са практически нулеви.

„Процедурата започна през 2016 година, когато държавни имоти бяха предоставени на общината, а скоро след това пристанището бе регистрирано, въпреки че то на практика не е съществувало“, поясни Георгиева.

Тя допълни, че Европрокуратурата работи в сътрудничество с българските институции и няма как да обслужва политически интереси, тъй като контролът над нейните действия е международен.

Инициатива „Правосъдие за всеки“ организира протест срещу избора на нов главен прокурор

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments