Турция успешно изигра своите карти, бъдейки в ролята на посредник в сделката за износ на украинско зърно. Освен международно признание, страната получи и отстъпки за доставките на зърнени продукти и от двете воюващи държави. Темата коментира Йозгюр Юнлюхисарчъклъ, директор на подразделението на трансатлантическия мозъчен тръст Германски фонд „Маршал“ в Анкара.
За съжаление обаче в икономически план инфлацията е доста висока, близо 80%, а населението е все по-обедняващо, допълни той. Обикновените хора срещат все трудности да посрещат всекидневните си нужди, тъй като цената на разходите за транспорт, храна и отопление растат главоломно.
Юнлюхисарчъклъ каза още, че към този момент местната икономика бележи реален ръст, но това е по-скоро догонващ ефект. За разлика от западните страни турската централна банка не повишава лихвените проценти в опит да овладее инфлацията.
Случващото се е пряко отражение на провежданата политика от страна на президентската институция, допълни експертът. Държавният глава Едроган вярва, че високите лихви водят до висока инфлация, въпреки че ортодоксалната икономическа философия е, че високата инфлация води до високи лихви.
Макар обезценяването на лирата да е сериозно, турските стоки се струват евтини за страни с по-силни валути. Това е златна възможност за държавата да изпревари Китай и други страни от Азия като производител и сигурен доставчик на различни компоненти и стоки за Европа.
Относно зърнената сделка – трябва да се признае печалбата на Ергофан. Печеливша е и Украйна, която доказа, че в условията на война би могла да бъде световен доставчик, да изнася своята продукция и да печели от нея.
„За Русия сделката има важно политическо значение, защото продоволствената криза удари някои от нейните приятелски страни. Затова смятам, че и Москва спечели“, убеден е Йозгюр Юнлюхисарчъклъ.