Панелните жилищни сгради у нас са най-здрави и най-устойчиви на земетресение. Това заяви строителният предприемач Михаил Чобанов пред „bTV“.
Той цитира статистика, според която броят на жилищните сгради у нас е около четири милиона. Само част от тях обаче отговарят в някаква степен на съвременните изисквания за сеизмичност и здравина. По думите му, за да бъдат наистина устойчиви, те трябва да се поддържат, както се прави в Германия.
Чобанов припомни, че през първите години на демокрацията в България започва ново строителство, като чертежите тогава са правени на ръка. Съвременните софтуери обаче помагат в много по-голяма степен за това сградите да бъдат устойчиви на земетресение.
„Старите сгради са сигурни, ако не са променяни. Надстройки и пристройки – това е проблем. Най-страшна е ситуацията с приземните етажи, където стени са били премахнати, с цел оформяне на търговско помещение. Особено опасно е, когато фасадите са нарушавани“, заяви още Чобанов.
Той припомни, че един от документите, който удостоверява техническата изправност на сградите, е техническият паспорт. През 2021 г. тогавашният министър Виолета Комитова отмени наредбата, която правеше документа задължителен.