Целта ми е колкото се може повече от присъстващите днес да си тръгнат с ново виждане за света, заяви главният директор по изкуствен интелект в „Eleven“ Петър Петров по време на второто издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения интелект – EduBurgas „Вдъхновители на образователни трансформации“.
„Смятам да го направя с три стъпки. Първото е да ви покажа някакви неща, които са като научна фантастика или всъщност се оказа, че са истина в днешно време. Второто е да обясня какво е изкуствен интелект – надявам се по един начин, по който да го разберете и може би не сте го чували до момента. И следващото е да ви дам визия за образованието – това са идеи и неща, които съм имал като разсъждения. Надявам се всеки да си вземе нещо оттук“, разкри той в началото на форума.
Според него 2024 г. ще е годината на роботите. По думите му в Китай слагат изкуствен интелект навсякъде и дори в училищата, където се следят децата какво правят:
„Не само това, на малките деца им слагат /бел. ред. – устройство/ за това колко са концентрирани, а в същото време лицевото изображение показва тяхното усещане – дали са ядосани, щастливи, изненадани, уплашени и т.н. Също така се следи тяхното разположение на тялото, за да се разбере кое и как се случва.“
С правилния изкуствен интелект може да се разбере и какво се пише на компютрите, даде още един пример той.
Припомняме, че събитието, което започна днес и ще продължи утре, събира приблизително 500 участници от цялата страна в Конгресния център до Морска гара. Националният форум EduBurgas е инициатива на Регионалното управление на образованието в Бургас и Община Бургас, която има за цел да създаде пространство за диалог между образователните експерти и заинтересованите страни за промотиране на иновации в българското училище и повишаване качеството на просветата. Очакваше се да бъде открито от просветния министър проф. д-р Галин Цоков и от кмета Димитър Николов, но нито един от двамата не дойде. За сметка на това фолклорен ансамбъл приветства гостите с невероятното си изпълнение.
Второто издание на форума „Вдъхновители на образователни трансформации“ е посветено на две изключително актуални и важни теми, вълнуващи както учениците, така и техните учители – „Изкуственият интелект – предизвикателства и възможности“ и „Социално – емоционално учене“.
И тази година посетителите ще могат да разгледат практическите работилници, представящи всичко най-ново в тази област от компании и образователни организации във фоайето на Конгресния център. На една от тях може да се види и робот, на който целта му е да помага най-вече на хора с аутизъм. Вижте демонстрацията му:
Същевременно част от панелистите освен Петров се очаква да бъдат и Наталия Митева – заместник-министър на образованието и науката, както и проф. Станимир Стоянов, който е професор във Факултета по математика и информатика на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Протест ще блокира Подбалканския път и прохода Троян-Кърнаре