Може ли да се стигне в България до режим на тока, ако бъдат затворени въглищните централи? Този въпрос стана особено актуален с оглед предстоящото затваряне на „Мини Марица-изток“.
Пред Искра.бг Антон Иванов от „Българския енергиен и минен форум“ не отхвърли подобна възможност. Той бе категоричен, че ако въглищните централи преустановят своята работа, в България ще има недостиг на електроенергия.
Дори и в момента страната ни вече внася ток от своите съседни държави. Но през зимните месеци, когато потреблението на електроенергия се повиши, се очаква те да спрат да изнасят. Тогава България ще трябва да разчита само и единствено на собствено производство, което очевидно няма да бъде достатъчно, за да задоволи нуждите на родния пазар.
„Може да се каже, че енергийната сигурност на България през зимните месеци е застрашена! Въпреки че моделирането, което правят системните оператори, показва, че ще се покриват товари. Има и възможност за производство, с които ще се покриват товарите, но аз смятам, че при едни кризисни ситуации държавите наистина по-скоро ще затворят своите пазари, за да осигурят собствените си потребност и тогава България може да остане в ситуация, при която трябва да се ограничава потреблението на електрическа енергия“, коментира Антон Иванов пред Искра.бг.
На въпрос може ли да се стигне до режим на тока, той отговори:
„Имало го е преди в нашата история, но аз не го препоръчвам. Не може да бъде отговорно национално поведение ние да организираме своя живот в условията на липса на доставка не електрическа енергия. Напротив. Ние трябва да се стремим да осигурим такава!“
Иванов е категоричен, че е късно да се опитваме да убеждаваме Брюксел да отложи или отмени решението за затваряне на „Мини Марица-изток“– нещо, за което настоява ПП „Възраждане“. Но това, което е напълно реалистично е да се проведат преговори, за да може Еврокомисията да позволи въглищните централи да се държат в готовност и като резервен вариант при липсата на достатъчно електроенергия за задоволяване на потребностите на българския пазар. Тоест, управляващите трябва да убедят Брюксел, че у нас реално ще има недостиг на ток и може да се стигне дори до режим и то в 21-и век.
„Брюксел няма да позволи, когато искаме да отложим или отменим затварянето на въглищните централи. Но когато ние защитим това, че ще има възможности за недостиг на нашия пазар на електрическа енергия и затова България осигурява като стратегически резерви тези капацитети, мисля, че това може да бъде договорено“, подчерта Антон Иванов.
На въпрос дали могат да се избегнат в този случай масовите съкращения в „Мини Марица-изток“, той обясни:
„Ще има ограничено намаляване на броя на заетите лица, но няма да бъдат съкратени всички! Няма да се получи това, което се получи в ТЕЦ „Марица Изток“ 3. Това не трябва да се допуска на другите обекти!“
Според енергийния експерт трябва да се търси възможност персоналът да запази в максимална степен своята оперативна способност. А персоналът, на когото не могат да бъдат намерени оперативни задачи, трябва да бъде пренасочен, а не съкратен, защото в комплекса има много задачи, извън преките за производство на електрическа енергия от въглища.
Тази има България все още не е застрашена от режим на тока, подчерта още Антон Иванов. Но в бъдеще, тази реална опасност стои пред страната.
Енергиен експерт обясни защо „Мини Марица-изток“ са важни за целия регион!
[…] […]
[…] […]
[…] […]
Експерти ,сайтове и все против интересите на държавата ,трябва закон за разстрел на подстрекателите и враговете на народа .Първи ще е петър волгата и костя копейката
[…] опасност след затварянето на въглищните централи да се стигне до режим на тока, защото дори в момента ние разчитаме вече на внос от […]
От минен експерт какво се очаква да каже точно по този въпрос?
[…] […]
[…] […]
[…] […]
[…] седмица друг енергиен експерт – Антон Иванов, от своя страна коментира пред Искра.бг, че безспорно […]
[…] […]