С електронната рецепта се контролират недобросъвестните лекари, които изписват скъпи медикаменти, заяви д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в Берн и експерт по безопасност на ваксините. По думите му голяма част от медиците нямат интерес от електронното досие и рецепта, затова действат против дигитализация в здравеопазването.
За специалиста идеята у нас за е-рецепта е интересна, но в западният свят практиката е смесена. Той коментира пред „NOVA“:
„Много елементи се пренасят и документират на хартия и в Германия, и в Швейцария. В други страни като Швеция, Дания, Португалия и Великобритания системата е изцяло дигитализирана. Ползата от това е по-лесната работа с данните, а и по-доброто проследяване на болничната история.„
Д-р Илиев разясни, че ако данните на пациентите бъдат кодирани с анонимен идентификатор, може да се защити информацията и само конкретният човек да проверява своето досие. Той подчерта, че с доц. Антон Тонев са в непрекъснат контакт и обсъждат различни възможности и допълни:
„Нека се работи с експерти на световно ниво, които да дадат ноухау как най-сигурно да се проектират досиетата. Дублират се данни. В основата си една система трябва да бъде с техническа обезпеченост. Това е чувствителна лична информация.“
Експертът е категоричен, че късното лято или есента се очаква нова вълна от COVID-19.