Новата Наредба за изтегляне на продуктите с голямо съдържание на вода е много добро решение на земеделското министерство, заяви Богомил Николов от Асоциация „Активни потребители“. Той посочи, че млечните имитиращи продукти ще трябва да са опаковани в индивидуална опаковка, а потребителите ще могат да ги намерят на отделен от оригиналните стоки щанд.
Сиренето и кашкавалът, произведени с растителни мазнини, трябва да се продават на отделни щандове, с ясно обозначени надписи, че са имитиращи продукти. Наредбата засяга както производителите, така и търговците. Съгласно нея за специфичните изисквания към млечните продукти, имитиращите продукти, които съдържат мляко, но и растителни мазнини, трябва да са опаковани в отделни потребителски опаковки още в предприятието, а на етикета задължително да е изписано, че са имитиращи продукти. Задължително трябва да се посочи и съставката, която е частичен заместител на млякото.
Според експерта цената със сигурност говори много за качеството на един млечен продукт, какъвто е сиренето например. Целта на Наредбата е да се ограничи възможността за измама на потребителя. Той коментира пред „NOVA“:
„Ако е много ниска, говорим за продукт, който е произведен по всяка друга технология, но не и традиционната. Около 8-9 лева е минималната цена, на която може да се продава едно сравнително качествено сирене, твърдят производителите. ”
Николов е категоричен, че по-този начин ще се изкарат на светло имитиращите продукти. Специалистът допълни:
„За 5,49 лева вие не купувате евтино сирене, а купувате скъпа вода или скъпа палмова мазнина срещу тази цена. Като поскъпне сиренето с 2-3 лева означава, че вече няма да си купуваме вода.„