COVID ситуацията у нас е усложнена заради особеностите на българския народ и заради особеностите, които глобализацията предоставя по отношение на информацията, на фалшивите новини. Това води до затваряне и недоверие от страна на населението, коментира директор на Националния център по обществено здраве и анализи /НЦОЗА/ доц. Христо Хинков за „БНР“.
Една закъсняла кампания за популяризиране на ваксините няма да свърши работа, категоричен е Хинков. Според него трябва да приемем факта, че в тази COVID пандемия се топим по-бързо снежна топка през март.
„Това не е проблем отсега, но сега се задълбочава. Смъртността отнема голяма част от българския народ, това е много страшно и няма стрес от страна на населението, няма реакция… Общностното чувство на българина е много закърняло“.
Има пренос на недоверието към властта в посока на недоверие към науката, посочи още Хинков. По думите му няма единна медийна политика, която да поднася нещата еднозначно и това създава проблем. Според него проблемите, свързани с общественото здраве, със здравните знания на населението, с неговата култура, са отдавна изпуснати.
„Имаме разкъсани връзки между отделните системи, имаме неподготвеност за такива екстремни ситуации, трябва спешно да реформираме системата в условията на пандемия.“
В поведението на правителството има елемент на паника, твърди доц. Хинков и уточни: „Има смесване на два подхода. Епидемиологичен и административен. Първият казва, че би трябвало да се предпазят рисковите групи, ранимите, участъците, където най-много може да се разпространи заразата. Вторият казва, че, ако се въвежда една мярка, тя трябва да е за всички. Смесването на тези два подхода довежда до половинчато решение“.
Доц. Хинков определи като грешка училищата да бъдат затворени. По негови думи политическата класа е изключително недостойна за населението, което има претенциите да управлява. И най-светли чувства, и най-тежки проблеми се експлоатират по политически начин. Това е отвратително, заключи експертът.