Очертава се много интензивен септември. Наблюдаваме планината, морето и в цялата страна къщите за гости, семейните хотели. Магистралите станаха тесни, заяви пред „БНТ“ Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. Той каза още:
„На 30 август Българският туристически съюз отбеляза своята 125 годишнина. Имаше над 2000 души. Това, което ние наблюдаваме в периода между май и октомври, около 3100 българи избраха родното Черноморие. Там е много интензивно. Няма места за паркиране, като това ще бъде проблем и през зимата. Причината е, че не е спазено условието за паркоместа до хотелите и такива липсват.“
До средата на октомври се очаква да има туристи по морето, смята експертът.
„Фактически проработи туризмът с човешко лице“, заяви Драганов. По думите му устоял е семейният бизнес – къщи за гости, малки семейни хотели. Пострадали са тези, които са планирали нискобюджетен туризъм от чужбина с работници от Украйна и Молдова. Причината е липсата на чартърни полети.
По думите на Драганов в последните години сме имали „свръхтуризъм“ на база на това, че докарваме много нискобюджетни туристи. Според него ваучерната система не е проработила.
„Хората са много доволни от това, че цените наистина са по-ниски, но те продължават да правят сравнение с Гърция като конкурентоспособна дестинация. Конкурентността на Гърция е, че там не се плаща за чадъри.“.
Драганов допълни, че големият натиск от север идва от румънските туристи. Той заяви:
„Живнаха малки населени места като Елена, Трявна. Много отрицателно обаче влияе презастрояването из курортните комплекси. То показва корупцията в общините, между кметовете и главните архитекти, които дават разрешение без дела, както и липсата от участие на бранша. Но тук въпросът не е само унищожаването на природата. Ние и сега виждаме хотели, построени на самия пясък, където е публична държавна собственост. Там се строят хотели, които някои твърдят, че са законни.“