Качеството на Плана за възстановяване и устойчивост на България е по-важно от скоростта за плащанията по него, заяви ръководителят на представителството на Европейската комисия у нас Цветан Кюланов. Той посочи, че практиката до сега е показала, че на Комисията са ѝ необходими около 2 месеца, за да се произнесе. После е необходимо на Съвета на Европейския съюз има необходимост от още около месец, за да даде финалното одобрение и да може да бъде направено авансово плащане. Страната ни изпрати своя национален план на 15 октомври. Кюланов коментира пред „БНР“:
„Заложените цели по националните планове се оценяват по тристепенна скала – A, B, C, като за четири от направленията е задължително да имат най-високата оценка. Със сигурност, ако има текст, който получава С, планът не може да бъде одобрен. Комисията ще приоритизира качеството пред скоростта, т.е. планът трябва да бъде максимално добър, за да бъде одобрен и в тази връзка и нашият интерес, и интересът на националните власти е да работим и максимално бързо, и максимално качествено.“
Експертът посочи, че след като бъде одобрен планът, държавата членка може да поиска плащания за постигане на определена цел. Той уточни, че 2 пъти годишно се отправя искане за плащане към Комисията и държавата членка показва какво е изпълнено. По думите му Комисията проверява дали това е направено както трябва и допълва:
„В един от комитетите на Съвета също се разглежда препоръката на Комисията плащането да бъде извършено, след което държавата получава средствата. Когато дадена цел бъде постигната, ключово е резултатът да бъде запазен. Тоест не трябва да има стъпки, които са били до декември предишната година, които тогава са били изпълнени и плащането е направено, а след това примерно законодателството е било отменено или нещо подобно.“
Цветан Кюланов разясни, че не иска да коментира по същество текста на документа, защото Комисията все още не се е запознала с него.