Отпадане на единната минимална работна залата и периодично предоговаряне по икономически критерии, призоваха от АИКБ. Председателя на УС на АИКБ Васил Велев посочи, че това не е нещо ново, а е световна практика. Той коментира пред „NOVA“:
„Много държави в Европа процедират точно по този начин. Там средната работна заплата е със 66% по-висока от страните, с единна минимална заплата.„
Икономистът Георги Ганев предложи географски критерии също да участва при изчисляването на минималното възнаграждение. Според него има огромни разлики между регионите в страната. Той обясни:
„Една сума в София може да е недостатъчна за нормален живот, но задоволителна за райони като Видин например.“
Експертите предлагат сходен подход и за минималната пенсия. Велев посочи, че е нужно пенсиите да се определят от осигурителния принос на отделните лица. По думите му ако се окаже много нисък за нормален живот, то тогава да се подпомагат със социалното подпомагане. Той допълни:
„В момента пенсионната система е деформирана. Повечето пенсионери получават една и съща пенсия, а имат различен принос.„
Икономистът Ганев е категоричен, че при тази система на българските пенсионери никога няма да може да бъде предложен достоен живот. Той уточни, че е напълно възможно промяна в пенсионната система, но стига да има политическа воля за нея.