Експерти: Мерките на Тръмп за COVID са твърде малко и идват твърде късно, за да помогнат на американската икономика

0
82
Доналд Тръмп
Снимка: The White House, Facebook

Опитът на президента на САЩ Доналд Тръмп през уикенда да направи стъпка в полза на преговорите в Конгреса за следващия пакет за коронавирусна помощ ще помогне малко за стимулиране на икономиката, казаха експерти, цитирани от агенция “Ройтерс”.

Изпълнителният ред на Тръмп и президентските меморандуми, въведени в събота, временно ще удължат засилените обезщетения за безработица с намалена сума от 400 долара на седмица, ще отложат данъците върху заплатите за някои работници, ще преустановят плащанията на федерални студентски заеми и потенциално ще осигурят облекчение при изселване. Дори и да успее да преодолее правните въпроси, свързани с действията си, усилията може да не нанесат голям удар, казват икономистите.

Марк Занди, главен икономист в Moody’s Analytics, изчисли, че поръчките могат да осигурят малко над 400 милиарда щатски долара облекчение. Икономистът на JPMorgan Chase Майкъл Фероли написа в имейл бележка в понеделник, че инициативите могат да допринесат за “по-малко от 100 милиарда долара”Това е пакетът от помощи за 1 трилион долара, предложен от ръководството на републиканския Сенат, или повече от 3 трилиона долара сметка за помощ, приета от ръководената от демократите Камара на представителите.

Общо поръчките на президента биха добавили до 0,2% от БВП, “нищожна сума”, според оценките на Лидия Бусур, старши американски икономист от Oxford Economics.

Милиони американци без работа могат да бъдат финансово изтласкани този месец след изтичането на 600 долара седмична добавка към обезщетенията за безработица, ликвидирането на мораториумите за изгонване в цялата страна и края на програмата за защита на заплатите, която подкрепи малките предприятия. Някои от мерките, предложени от Тръмп, ще отнемат време за създаването им и могат да бъдат оспорени в съда, казаха експерти.

“Те няма да направят нищо добро тук и сега”, каза Занди в интервю.

Усилията на президента може също да не достигнат до всички работници, разчитащи на помощ. Например седмичната добавка в размер на 400 долара към обезщетенията за безработица ще се прилага само за хора, получаващи поне 100 долара държавни помощи за безработица и може да изключи някои работници с ниски доходи. “Допълнителните ползи, които ще бъдат финансирани с 44 милиарда долара от Фонда за помощ при бедствия, ще продължат само около пет или шест седмици”, изчислява Фероли.

И програмата ще окаже по-голям натиск върху щатите, които вече виждат, че бюджетите им са обтегнати по време на кризата, като изискват от тях да плащат 25% от добавката в размер на 400 долара.

“Мярка, която би отложила дела на служителите в данъка върху социалните осигуровки от септември до декември, не се очаква да има осезаемо въздействие върху разходите, тъй като помага на хората, които все още работят”, пише още Бусур. Работниците все пак ще дължат данъците на тези пари на по-късен етап.

Ходът на политиката на Тръмп по отношение на жилищата може да не доведе до незабавно облекчение за хората, които изостават от наема или ипотечните плащания.  Президентът помоли ръководителите на жилищното строителство и градоустройството и американската хазна да потърсят начини за оказване на помощ на наемателите и собствениците на жилища, както и за проучване на правни действия, които биха могли да помогнат за избягване на изгонвания и възбрани – вместо да посочват конкретни действия.

“Мярката, която най-вероятно ще стане реалност, е удължаването на замразяването на плащанията на федерални студентски заеми”, каза Занди. Това трябва да е в сила до 30 септември; Мярката на Тръмп обаче ще удължи тази мярка до края на годината.

Стъпката може да спести на кредитополучателите от 15 милиарда до 20 милиарда долара, изчислява Занди. “За студентите това е голяма работа, но за макроикономиката в криза наистина няма смисъл”, категоричен е експертът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments