Създава се възможност за дискриминационно отношение към част от учениците от горните класове, смята Пламена Николова от Националната мрежа за децата за „БНР“. Коментарът й е по повод съобщение от просветното министерство, че докато пристигнат безплатните антигенни тестове за учениците от V до XII клас би могло родители или училищата да ги осигурят със свои средства.
„Това обаче може да не според финансовите възможности на някои семейства, както и във възможностите на държавните и общински училища.“
Николова припомни, че е било обещано седмица след връщането на малките ученици, да бъдат върнати и големите. По думите й това не само не се е случило, но и Просветното министерство за пореден път си е „измило“ ръцете с родителите и училищата, очевидно не да се справи с проблема. Според нея ресорното министерство е закъсняло по всички критерии и е оставило училищата да се справят кой както може.
„Защото родителите и учителите искат децата да се върнат в училище, но това не може да става избирателно“, изтъкна Николова и добави, че процесът с тестването на децата преди влизане в клас върви добре. Тя призова да се излезе от хаоса в просветния процес, както и МЗ и МОН да решат организацията занапред.
Същевременно директорът на училище „Христо Ботев“ във Враца и заместник – председател на УС на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Виктор Кръстев смята, че предложението на МОН не е по силите на по-голяма част от училищата и са изпратили позицията си до ведомството.
„Това ще доведе до разделение между училищата и дискриминиране, това е и едно противопоставяне между родителите и училищата. Ние ще трябва да осигурим тестове за всички ученици. Тестовете трябва да се закупят от държавата чрез обществена поръчка на по-ниска цена, което ние не можем да го постигнем“, заяви Кръстев и разкри, че процесът с тестването на малките ученици вече става много бързо. Създадохме много добра и спокойна организация и затова трябва да върнем бързо и другите ученици, уточни Кръстев.