В контекста на подготовката за предстоящите избори, въпросът за машинното гласуване и потенциалните промени в Изборния кодекс предизвиква значителни дебати сред политически анализатори и експерти. Бившият председател на Централната избирателна комисия /ЦИК/ Александър Андреев и Цветелина Пенева, изтъкнаха своятя загриженост относно предложените изменения в изборния процес.
Андреев подчерта пред „NOVA“, че машинното гласуване остава предизвикателство, както е видяно на местните избори, и че въвеждането на промени в Изборния кодекс непосредствено преди гласуването не е добра практика. „В момента би следвало рамката, която имаме, да остане в този си вид“, заяви той, подчертавайки нуждата от стабилност в изборния процес.
Цветелина Пенева също изрази сходни мнения добавяйки, че промяна в изборното законодателство би могла да затрудни както администрацията, така и гласуващите. Тя акцентира на проблема с рекордния брой невалидни бюлетини и предложи нуждата от консенсус между политическите партии за връщане на машинното отчитане на резултатите, както и подобрена организация и обучение на гласоподавателите от страна на ЦИК и партиите.
Дебатите за машинното гласуване и измененията в изборното законодателство идват в момент, когато политическата среда в България е особено чувствителна. Предложенията за промени в Изборния кодекс предизвикаха опасения относно потенциалното им въздействие върху прозрачността и честността на изборния процес.
Експертите подчертават важността от стабилност и доверие в изборната система, особено в контекста на нарастващата политическа поляризация. Измененията в законодателството трябва да бъдат обмислени внимателно и приложени с цел подобряване на демократичния процес, а не за постигане на краткосрочни политически цели.
Предстоящите избори ще бъдат критичен тест за изборната система на България, като ще отразят не само политическите настроения на населението, но и способността на страната да проведе справедлив и прозрачен изборен процес.