Югозападната част на САЩ се готви за още една седмица с високи температури, като в понеделник синоптиците удължиха предупреждението за прекомерна топлина през уикенда за най-населената зона на Аризона и предупредиха жителите на части от Невада и Ню Мексико да останат на закрито, пише „Асошиейтед прес“.
Районът на метрото Финикс е на път да изравни или да счупи рекорд, поставен през лятото на 1974 г. за най-много последователни дни с висока температура от или над 110 градуса по Фаренхайт (43 по Целзий). Дори сутрешните ниски температури поставят исторически рекорди.
По протежение на границата между САЩ и Мексико федералните агенти съобщиха, че екстремните температури през уикенда са причинили прилошаване на доста хора, от които са спасени 45 души, а други 10 са починали.
С толкова много последователни дни на прекомерна топлина, синоптиците, лекарите и местните здравни служители в целия югозапад препоръчват на хората да ограничат излагането си на открито и да познават предупредителните признаци на топлинна болест.
Познаване на знаците
От силно изпотяване и замаяност до мускулни спазми и дори повръщане, експертите обясняват, че топлинното изтощение и топлинният удар вероятно ще станат по-чести. През следващите десетилетия се очаква САЩ да изпитат по-високи температури и по-интензивни горещи вълни.
Топлинният удар е най-сериозното заболяване, свързано с горещината, и се случва, когато тялото загуби способността си да се поти. Кожата става гореща и червена, а пулсът се ускорява, когато телесната температура на човека се покачи до 39 градуса по Целзий или дори по-висока. Появява се главоболие, гадене, объркване и дори припадък.
Джон Фемлинг, лекар по спешна медицина и учен от Университета на Ню Мексико, каза, че тялото се опитва да компенсира, като изпомпва кръв към кожата като начин да се охлади. И колкото повече човек диша, толкова повече губи течности, ставайки все по-дехидратиран. Важни електролити като натрий и калий също могат да бъдат загубени при изпотяване.
„Така че едно от първите неща, които се случват, е, че мускулите ви започват да се чувстват уморени, когато тялото ви започне да се отдалечава“, изтъква той и добавя:
„И тогава можете да започнете да получите дори увреждане на органи, затова че бъбреците ви не работят, далакът, черният ви дроб. Ако нещата станат наистина лоши, тогава започвате да не перфузирате мозъка си по същия начин.“
Експертите са на мнение, че е важно да разпознавате признаците на топлинен удар при другите, тъй като хората може да не осъзнават опасността, в която се намират, поради променено психическо състояние, което може да включва объркване.
В случай на топлинен удар експертите предлагат да се обадите на спешен телефон и да се опитате да понижите телесната температура на човека с хладни, мокри кърпи или хладна вана.
При топлинно изтощение тялото може да стане студено и лепкаво. Други признаци включват силно изпотяване, гадене, мускулни крампи, слабост и световъртеж. Експертите съветват, ако изпаднете в такава ситуация, да се преместите на хладно място, да разхлабите дрехите си и да пиете малко вода.
Възрастните хора, децата и хората със здравословни проблеми могат да бъдат изправени пред по-големи рискове, когато температурите са високи. По време на екстремни горещини един от най-честите начини, по които хората могат да умрат, е от сърдечно-съдов колапс, казаха още експерти, поради допълнителната енергия, която сърцето трябва да изразходва, за да помогне на тялото да компенсира високите температури.
Като цяло здравните служители обобщават, че оставането на закрито, търсенето на климатизирани сгради и пиенето на повече вода от обикновено може да предотврати заболявания, свързани с топлината. Кофеинът и алкохолът са забранени. Яденето на по-малки хранения по-често през деня може да помогне.
Научаване на лимитите
Изследователи от Държавния университет на Аризона се опитват да разберат по-добре ефектите от екстремната топлина върху тялото и какво прави горещото време толкова смъртоносно. Те използват специален термичен манекен, наречен Анди, който е оборудван с близо три дузини различни повърхностни зони, които се контролират индивидуално с температурни сензори и човешки пори, които произвеждат топчета пот. Джени Ванос, асоцииран професор в Училището за устойчивост на ASU, твърди:
„Много изследвания, които аз и моите колеги правим, са наистина фокусирани върху разбирането как хората реагират на по-високи нива на екстремна топлина за по-дълги периоди от време и след това какво можем да направим по въпроса.“
Съществуват 10 термични манекена, повечето от които се използват от компании за спортно облекло за тестване. Манекенът на ASU е първият, който може да се използва на открито благодарение на уникалния вътрешен охлаждащ канал.
Университетът също така е разработил нова „топла стая“ или топлинна камера, където изследователите могат да симулират сценарии на излагане на топлина от цял свят. Температурите могат да достигнат 60 градуса по Целзий вътре в стаята – и вятърът и слънчевата радиация могат да бъдат контролирани за експерименти.
Ванос изтъква, че измерването на радиация с къси и дълги вълни в околната среда може също да каже на изследователите колко повърхност – или човек – на определено място в града ще се нагрее. Тя потвърди:
„И така при тези екстремни условия, това, което наистина ще може да бъде модифицирано или променено в градската среда, е сянката. На място като Финикс или във всяка друга слънчева гореща област, сянката е наистина критичен фактор, за да може да се намали общото топлинно натоварване на човешкото тяло.“
Намиране на облекчение
Докато климатиците са задействани и вентилаторите работят с пълна сила, жителите в целия регион с нетърпение очакват началото на сезона на мусоните, надявайки се, че това ще помогне да си отдъхнат от топлината. Но досега летните гръмотевични бури – които обикновено носят облачност, мълнии и проливни дъждове в югозападната пустиня – липсват поради продължаващия метеорологичен модел на Ел Ниньо, разказа метеорологът от Националната метеорологична служба Сам Мелцер.
„Изглежда, че ни очаква необичайна суша през следващите няколко месеца“, потвърди Мелцер, отбелязвайки, че бурите, които могат да нарушат топлината, зависят от моделите на вятъра, които изтеглят влажен въздух от Калифорнийския залив към Аризона, Ню Мексико и Невада. Експертът уточни:
„Това не означава, че няма да имаме гръмотевична буря. Може просто да се забави.“
Мелцер работи във Финикс, преди да се премести миналата зима в Лас Вегас. Той отбеляза, че докато температурите са се повишили миналия месец в района на Финикс, юни е останал необичайно хладен в южна Невада. Официалната дневна температура на международното летище Хари Рийд в Лас Вегас остана под 37,8 градуса по Целзий за рекордните 294 дни, преди температурите да достигнат 38,9 градуса на 30 юни. Предишният рекорд от 290 дни, от 1964 до 1965 г. е стояла 58 години.
И все пак хората трябва да се тревожат не само за температурата на въздуха, подчерта Ванос. Влажността може да затрудни тялото да отделя пот като начин за охлаждане.