Начертава се предизвикателна перспектива в строителния сектор в Европа в средносрочен план и вероятно свиване на активността. Такива са очакванията на експертите от Кофас на фона на високите цени на суровините, разходите за енергия и заплати и повишените лихвени проценти.
Прогнозата идва въпреки положителните данни, които отчита секторът през първото тримесечие на годината. За този период производството в строителството в ЕС нараства с 2,3% в сравнение с последното тримесечие на 2022 г. Това се случва въпреки спада от 1,9% между март и февруари 2023 г., но е приблизително на същото ниво на активност през двете години. Отчетеният ръст се дължи главно на изоставането на проекти, подписани преди посочения период и ранното реализиране на големи инвестиционни планове на ЕС.
След нахлуването на Русия в Украйна, активността в сектора спадна както при сградното строителство /основно жилищно/, така и при гражданското /инфраструктурни проекти/ до август 2022 г. Разходите за строителство в Европа обаче се покачиха още преди събитията на Изток поради проблемите с веригите за доставки, възникнали след глобалния локдаун. Разрешенията за строеж започнаха да спадат бързо след началото на войната – 11% по-малко през последното тримесечие на 2022 г. в сравнение със същия период през 2021 г.
На фона на това Европейската централна банка повиши основния си лихвен процент 8 пъти със 400 базисни пункта от юли 2022 до юни 2023 г. Това увеличение, комбинирано с мрачните икономически перспективи, доведе до спад на жилищните кредити с 38% през първите три месеца на 2023 г. спрямо миналата година.
С намаляване на натиска върху световната верига за доставки, някои инфлационни фактори са отслабнали през 2023 г. в сравнение с 2022 г. Въпреки това, цените на цветните метали и енергийните суровини все още са с над 50% по-високи през първото тримесечие на 2023 г. /в сравнение с 2019 г./ и се очаква да останат на тези равнища. Освен това, независимо от факта, че реалните заплати най-вероятно ще останат отрицателни през 2023 г., номиналните такива все пак се очаква да нараснат значително през 2023 г. /5,3% в еврозоната според прогнозата на ЕЦБ/, което ще се отрази пряко на номиналните разходи за строителство – очакванията за тях са, че ще останат високи през 2023 г.